Kategoriler

MSI GeForce GTX 650 1GB Power Edition

Biz oyuncular için en büyük sorun bir sistem toplarken en fazla bütçeyi ayırdığımız üç parçadan birinin ekran kartı olması. Malum bu parça olmadan adam gibi oyun oynamanın imkanı yok ki adam gibi derken kastımızın en az Full HD çözünülürlük olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama bu her bütçe için geçerli değil tabii ki. Paramız olmasa da oyun oynamak hepimizin hakkı. Entegre grafiğin bir üstüne çıkmak ve en azından düşük çözünülürlükte de olsa oyun oynamak isteyebiliriz. Zaten eski oyunlar için, mesela World of Warcraft oynamak için dahili grafik çözümleri bile yeterli olabiliyor. Ama biraz daha üstüne çıkmak isterseniz o zaman sizi GTX 650’yle tanıştıralım.

BİRAZ DAHA GÜÇ BASILMIŞ

MSI GeForce GTX 650 1GB Power Edition’ın “Power” kelimesi bu ekran kartının fabrika çıkışlı olarak hız aşırtmalı geldiğini gösteriyor. Ama buna gelmeden önce kartın enteresan bir özelliğinden bahsedelim. MSI GeForce GTX 650 1GB Power Edition’ın üzerinde tek fanlı bir soğutma sistemi var. Eğer kasanızdaki ekran kartı aralığı 22 cm civarındaysa bu kart oraya sığabilir demektir. Ama karta biraz daha yüklenmek isterseniz yada kasanızın içerisindeki hava akışı yeterli değilse ve 3 cm daha fazla yeriniz varsa o zaman yaşadınız demektir. Çünkü MSI’ın üzerindeki soğutma sistemi sağa doğru kayıyor ve ortaya çıkan boşluğa bir fanı daha, yanlızca fanı ittirerek, tek tıkla sığdırabiliyorsunuz. Güç bağlantısını da tek kabloyla gene ekran kartının üzerinden yapabilirsiniz. İşte size oldu iki fanlı bir soğutucu.

6 pinlik güç girişiyle beslenen kart genişletildiğinde buraya takılan kabloya ulaşmak biraz zor olabiliyor ama parmağınızı soğutmanın altına kaydırarak kabloyu sökebiliyorsunuz.
Buradaki bir başka sorun ise ikinci fandan gelen küçük güç kablosunun biraz bol olması. Kasada uğraşırken kazaen elinize takılabilir, dikkatli olmak gerek.

Fragtist-MSI GeForce GTX 650 1GB Power Edition 2_thumb

PEKİ FARKI NE?

MSI GeForce GTX 650 1GB Power Edition’ın referans NVIDIA tasarımından farkı 1058 MHz işlemci hızının 1124 MHz’e çıkartılmış. 1GB DDR5, 1250 MHz belleği var. Çift fanı takıp kartın işlemcisini %15, belleğini ise %10’a kadar zorlanmadan hız aşırtma yapabildik. Buna karşın ekran kartının grafik performansı tabii ki son çıkan oyunları yüksek performanslarda oynatmaya imkan tanımadı. Ama 1280 x 1024 çözünülürlükte ve düşük ayarlarda Battlefield 3 gibi oyunlarda 28 FPS görebildik. Yani bu kartla son çıkan oyunları oynayabiliyorsunuz. Kartın arkasında bir mini HDMI ve iki adet DVI çıkışı var. Kutunun içerisinden ikinci 98mm’li fan dışında mini HDMI’dan HDMI’a çevirici ve DVI’dan VGA’e çevirici çıkıyor. En güzel parça ise ikili moleks’ten 6 pin güç çeviricine uç sağlayan ara kablo. Eski güç kaynakları olanlar için bulunmaz bir nimet.

Kartın genel performansı, kendine en yakın rakibi AMD Radeon HD 7770’e yakın sayılır. Asıl rakibi Radeon HD 7750 ve önümüzdeki aylarda onu da test etmeyi ümit ediyoruz. Radeon HD 7770’ye göre daha düşük tüketim değerine sahip olan GTX 650, Nvidia’nın Adaptive Vsync, DirectX 11 mozaikleme, geçici kenar yumuşatma (TXAA) ve NVIDIA PhysX gibi özelliklerini barındırıyor. NVIDIA’nın bu teknolojileri bile aslında kartı almak için bir neden.
İncelemenin yapıldığı tarih itibariyle fiyatı 165$+KDV’ydi.

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Ekran Kartı · Masaüstü