Kategoriler

MSI N670 GTX Power Edition

Yaklaşık 100 dolar ucuza GeForce 680 GTX performansı istiyorsanız MSI N670 Power Edition sizin için biçilmiş kaftan.

NVIDIA’nın Kepler mimarisi özellikle düşük güç tüketimi ve yüksek hız aşırtma potansiyeli ile donanımseverlerin gözüne girmeyi başardı. Tabii bu hız aşırtma potansiyelini ortaya çıkarma işini NVIDIA ekran ekran kartı üreticilerini bırakmış durumda. Firmalar değişik soğutma çözümleri ve PCB tasarımları ile özel 670 ve 680 çözümlerini sunuyor. Bu markalar arasında elbette Lightning ve Hawk serisi ekran kartlarıyla birçok dünya rekorunu elinde tutan MSI’da var. Fabrika çıkışı rakiplerini geride bırakan bir hız aşırtma oranı ile gelen 670 GTX Power Edition ise Lightning ve Hawk serilerinin yeni kardeşi.

POWER EDITION’DAN KASTIMIZ BİR ÜST SEVİYE GPU PERFORMANSI

Başta da belirttiğimiz gibi MSI N670 GTX Power Edition rakiplerinin aksine oldukça cesur bir hız aşırtma oranıyla geliyor. Kartın fabrika çıkışı GPU hızı 1019 MHz! Yani standart 670’ten yaklaşık 100 MHz, 680 GTX’ten ise 10 MHz daha hızlı. Biliyorsunuz 680 ve 670 mimarisindeki en önemli fark sadece 8 SMX yerine 7 SMX birimi kullanılıyor olması. Hal böyle olunca MSI N670 GTX Power Edition kutudan çıktığı anda standart bir 680 GTX performansı sunuyor. BattleField 3’te 670 Power Edition test sisteminde 119 FPS yaparken düz 680’in hızı 120 FPS, Total War Shogun 2’de ise çözünürlüğe bağlı olarak 1 – 2 frame farkla MSI 670 GTX Power Edition referans tasarım 680’i geçiyor.

HER AÇILIŞTA 30 SANİYE TEMİZLİK

Twin Frozr IV, MSI’ın Lightning gibi profesyonel hız aşırtma kartlarında da kullandığı soğutma çözümü. Çift adet 8 cm hızı ayarlanabilir fandan oluşan bu çözümde nikel kaplı bakır heatsink ve Superpipe ısı boruları işlemci dışında 2 GB’lık hafıza ve voltaj regulatörlerini de soğutuyor. (Bu arada PCB’nin üzerindeki boş RAM yuvaları 4 GB’lık modelin yolda olduğunun habercisi olabilir)Propeller blade adındaki MSI patentli özel kesimli fan kanatları ise rakipleriyle karşılaştırıldığında aynı devirde yüzde 20 daha fazla hava akımı sağlıyor. Tüm bunlar birleştiğinde MSI Twin Frozr IV size standart soğutma çözümlerinden 20°C daha fazla soğutuyor ve 11.7dB daha sessiz çalışıyor. MSI’ın bu iddialarını yaptığımız testler de kanıtladı. Yük altında bile işlemci 68 dereceyi geçmedi. Aynı şekilde eğer fan hızlarını otomatikte bırakırsanız gürültü seviyesi kasa içinde duyulamayacak kadar az. Tabii hız aşırtma yaparken fan hızlarını elle ayarlayabilirsiniz. Twin Frozr IV soğutmanın en önemli avantajı ise toz giderme teknolojisi ile ilk günkü soğutma ve ses performansının uzun süre korunması. Her açılışta 30 saniye ters yönde dönen fanlar üstlerinde biriken tozu dağıtarak hava akımının korumasını ve dolayısıyla ses ve soğutma performansının zamanla gerilememesini sağlıyor.

ÜÇLÜ VOLTAJ ARTIRMAve YÜKSEK PERFORMANS/WATT ORANI

MSI Afterburner yazılımı ve üçlü voltaj arttırma özelliği ile GPU, hafıza ve PLL voltajlarını artırmanızı ve sıcaklıkları detaylı şekilde ölçmenizi sağlayan 670 Power Edition, yüzde 20’ye varan bir hız aşırtma potansiyeli sunuyor. Biz yaptımız testlerde çok fazla uğraşmadan kartı GPU’yu 1220 MHz’e, hafızayı ise 6800 MHz’e çıkarabildik. Dahası ağır yük altında bile kart sunduğu grafik performansına nazaran düşük diyebileceğimiz 250 Watt’lık bir güç tüketimine sahip. Bunda Kepler mimarisine ek olarak MSI’ın geliştirilmiş güç modüllüdevre şemasının ve anakartlarında da kullandığı Military Class bileşenlerin katkısı büyük. Eğer ortalama performansa bir sisteme sahipseniz yaklaşık 600 Watt’lık kaliteli bir güç kaynağı MSI N670 GTX Power Edition’ı kullanmak için yeterli olacaktır. 2 DVI, 1 HDMI ve 1 DP çıkışıyla aynı anda 4 monitöre görüntü verebileceğiniz kartın tek eksisi sürücü CD’si, kullanım kılavuzu , 2 adet PCI-E güç kablosu ve DVI adaptöründa oluşan kutu içeriği. Yanında bir de oyun olsun isterdik. Bunun dışında yaklaşık 100 dolar ucuza GeForce 680 GTX performansı istiyorsanız MSI N670 Power Edition sizin için biçilmiş kaftan.

Görüntülenmeler:
28
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Ekran Kartı · Masaüstü
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com