Kategoriler

NUC Nedir?

NUC, Intel’in geliştirdiği minik bilgisayarlara verilen “Next Unit of Computing” teriminin kısaltılmışıdır. Yani? NUC nedir? Ne işimize yarar? Almalı mıyız?

İlk jenerasyonu Sandy Bridge Celeron bir işlemci taşıyan NUC’lar, zaman geçtikçe mimari yenileyerek Ivy Bridge Core i3/i5 işlemcilere geçmiştir. Üçüncü jenerasyon Next Unit of Computing de, Haswell ve BayTrail-M mimarisine sahip işlemciler barındırır. NUC’ların anakartı, 4” x 4”lik boyutlara sahiptir (10,16 x 10,16cm). Bay Trail-I mimarili Atom E3815 işlemci kullanan bir NUC da mevcuttur.

Intel’in bu form faktörde bir bilgisayar çıkarmasının baş müsebbibi olarak Apple Mac mini ve RaspBerry Pı’ı gösterebiliriz. Süper sessiz olan ve son derece az güç tüketen bu bilgisayarlar, kimi diğer firmaların da benzer boyutlarda ürünler çıkarmalarını sağlamıştır. Örneğin Gigabyte’ın BRIX serisi ya da bizi çok daha ilgilendiren ve yakından incelediğimiz Asus ROG GR8, bu bilgisayarlara örnektir.

Çoğunlukla VESA uyumuna da sahip olan bu kutucuk bilgisayarlar, monitörümüzü anında bir all-in-one bilgisayara çevirebilir.

fragtist-sozluk-intel-nuc-2

Görüntülenmeler:
20
İlgili Kategoriler
Diğer · Donanım · Kasa · Masaüstü · Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com