Kategoriler

Western Digital My Book Essential İncelemesi

Artık hangimizin sabit diskleri dolup taşmıyor? Taştıkça sisteme yenilerini ekliyoruz. Sonra kasada yer kalmıyor. Ama diskler dolmaya devam ediyor. Sonra bir bakıyorsunuz benim gibi onu da bunu da biriktireyim, arşivliyeyim diye evini yakında çöp eve çevirecek adamların bilgisayarı da aynı kaderi paylaşıyor. Hele şu aralar yeni makine alınca fotoğrafçılığa da iyice sardırdım. İki sabit diskim çoktan kırmızı oldu bile.
Hadi bu keyif kısmı ama iş güvenliğe gelince yedekleme çok önemli. Hiç atlanmaması gereken bir iş. Varsın yedek diskiniz hiç kullanılmasın ama mutlaka yedeklemelisiniz. Bu iş için bende toplam 6 GB’lık alan bildiğin atıl durur. Özellikle kaybolduğunda bir daha bulamayacağınız fotoğrafları ve videoları mutlaka yedeklemeli, hatta iş verilenizin en önemlilerini mümkünse bir de bulut depolama servislerinden birisinde saklamalısınız. Tabii yedeklediğiniz sabit diskleri de kalkıp bilgisayarınızın yanına koymayın. Mümkünse başka bir odada hatta evde yada işte saklayın. Bu konuda şizofren olmanın faydası var.

3TB’mı harika!

Durum böyle olunca Western Digital’in My Book Essential’ını da özellikle yedekleme açısından test ettim. Firmanın aynı adlı ama USB 2.0’lı bir ürünü zaten vardı. O zaman ürünün E-SATA bağlantısı olmadığından USB 2.0’ı vardı. Eleştir konusu olmuştu. Elimizdeki ise USB 3.0 destekliyor. Tabii ki Thunderbolt neden yok diye uyuzluk etme hakkımız var ama ürünün hakkını yemeyelim. Harici diski kurması çok kolay. USB 3.0 kablosunu takıyorsunuz, güç adaptörünü de bağlıyorsunuz, 2 dakika içerisinde kuruluyor. Beraberinde gelen WD Smart Ware yazılımıyla bilgisayarınızdaki resimlerim vb bilinen klasörlerdeki dosyalarınızı tek tıkla yedekleyebiliyorsunuz. Her birinin ne kadar yer kapladığı yazılımda gösteriliyor. Dilerseniz verilerinizi şifreleyebiliyorsunuz ve haliyle sizden başka hiç kimse ulaşamıyor. USB 3.0’ın aktarım gücünü sonuna kadar kullanan ürünün kurulumu ve kullanımı çok basit. Kendisinden bekleneni kolayca veriyor.

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Harici Disk · Masaüstü