Kategoriler

Western Digital My Book Live İncelemesi

Önemli dosyaları, en gerektiği zamanlarda evde unutma problemiyle çok sık karşılaşmışsınızdır. Bildiğiniz gibi bulut veri depolama servisleri çıktı ortaya. Hatta istediğiniz dosyaları otomatik senkronize eden programlar da geldi. Bayağı işe yarar servisler bunlar ama internet üzerindeki disk kapasiteniz pek büyük sayılmaz ya da yüksek kapasite için bolca para vermeniz gerekir. Böyle bir kısıtlama altında hangi dosyaları koyacağınızı seçmek uğraştırıcı bir durum olabiliyor. Herşeyi bir USB diske atıp, yanınızda gezdirmek te bazen pratik olmuyor. Sadece evin dışında değil evin içinde de birden çok bilgisayarlar çalışırken tak, kopyala, çıkar, diğerine tak, kopyala süreci bir süre sonra boğucu oluyor. Hem istediğiniz anda akıllı telefonunuzdan veya USB bağlantısı olmayan tabletinizden verilerinize ulaşma derdi de var. Tabi size bütün bunlarla ilgili bir ton alternatif önerebilirim ama hepsi meşakatli ve kendine has problemleri olan yöntemler. O zaman yapacak bir şey yok deyip duruma göre bir tercih yapmak tek çare gibi görünse de, bu saydıklarımın hepsine çözüm sunan bir cihazımız var. Western Digital’in My Book Live adıyla çıkardığı kişisel bulut depolama sistemi.

WD My Book Live, kalınca bir roman büyüklüğünde bir medya ve dosya sunucusu. Yani sadece bir disk olmaktan öte aslında içinde Linux dağıtımı Debian işletim sistemi çalıştıran bir PowerPC. Cihazın üzerinde sadece güç adaptörü ve ağ kablosu girişi var. Yani USB’yle bilgisayarınıza bağlamanız mümkün değil. Zaten ihtiyaç ta duymayacaksınız. Gigabit Ethernet kartı sayesinde (ağ yapınızın durumuna göre) 100MB/s’ye kadar ulaşan hızlarda veri almanız mümkün. USB 2.0’ın 60MB/s hızında olduğunu hatırlatayım. Cihazın güç kablosunu takıp yerel ağa (modem veya hub) bağladığınızda yaklaşık 20 saniye içinde hazır hale geliyor. Önünde bulunan led kırmızıdan yeşile döndüğünde bunu anlayabilirsiniz. Elbette bağladığınız ağ cihazının UPnP özelliği bulunmalı ve etkinleştirilmiş olmalı. Aslında minik bir bilgisayar olduğunu söylemiştim. İçindeki web sunucusu üzerinden erişilensayfadan tüm ayarları yapılabiliyor. Güvenlik ayarları dışında, klasör ve kullanıcı .Ayrıca “dlna” uyumlu bir cihazınız, mesela bir televizyonunuz varsa, gene ağ üzerinden medya dosyalarınıza erişebilirsiniz. Uzaktan erişim ayarlarının altında Web ve Mobil erişim seçenekleri bulunuyor. Web ayarında belirleyeceğiniz email adresi sayesinde, w2go.com sitesinden giriş yaparak verilerinize ulaşmanız mümkün hale geliyor. Mobil ayarlarını yaparak ta akıllı telefon veya tabletinizden WD’nin sağladığı uygulamalarla dosyalarınıza ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz bilgisayarınıza WD SmartWare kurarak başta yedekleme işlemi yapabilirsiniz.

WD My Book Live performans, özellik ve kullanım açısından çok başarılı bir cihaz. Eğer siz de evinizde, her yerden ulaşabileceğiniz kendinize ait bir bulut depolama sistemi istiyorsanız WD My Book Live tam size göre.

Görüntülenmeler:
20
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Harici Disk · Masaüstü
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com