Kategoriler

A-GPS Nedir?

A-GPS, “Assisted GPS”in kısaltılmışıdır. Peki artık neredeyse tüm akıllı telefonlarda gördüğümüz bu özellik ne işe yarıyor?

Şimdi bunu biraz daha açalım. Öncelikle GPS nedir, ondan bahsedelim. GPS, Global Positioning System (Küresel Konumlama Sistemi) demektir ve dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir (Vikipedi).

Daha basit bir ifadeyle; haritadaki konumumuzu tespit etmeyi, yol tariflerini vs. cep telefonumuzdaki GPS alıcısının uydu ile iletişime geçerek veri alışverişi yapmasına borçluyuz diyebiliriz. Peki yeniden A-GPS’e dönecek olursak; bu teknolojinin bize faydası ne?

A-GPS sayesinde cihazımız, bağlı bulunduğumuz şebekeden de yardım alarak konumumuzun çok daha hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlıyor. Böylece, harita/navigasyon yazılımının da yardımıyla haritada hangi noktada olduğumuzu kimi zaman daha doğru (özellikle uydu sinyalleri az olduğu zamanlarda) ve çok daha hızlı bir şekilde görebiliyoruz.

Son olarak A-GPS’i, nadir olarak “aGPS” olarak da görebilirsiniz; onun da Assisted GPS anlamına geldiğini bilin.

Ayrıca bkz: GLONASS Nedir?

Görüntülenmeler:
110
İlgili Kategoriler
Mobil · Sözlük · Tablet · Telefon
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com