Kategoriler

Eş zamanlı CPU yönetimi: Snapdragon 820 ve Kryo CPU

Snapdragon 820 ve Kryo CPU: Eş zamanlı, kişisel kullanıma bağlı CPU yönetimi!

Qualcomm Snapdragon 820 işlemci Premium sınıfındaki mobil cihazlar için yenilikçi kullanıcı deneyimleri sunma amacıyla tasarlanmıştır. Müşterilerin beklediği türden bir yenilikçiliği sunmak için, işlemcilerin CPU ihtiyacının günden güne artan tüketici gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde tasarlanması gerekir. Bununla da kalmayıp işlemcilerin tüm bunları yaparken daha az pil gücü kullanması ve her zamankinden daha soğuk olması beklenirken, OEM’lerin beklediği daha ince ve hafif tasarımlara sahip olmaları da gerekir.

fragtist-kyro

Sanal gerçeklik, yapay zekayla görüş ve gelişmiş resimleme gibi deneyimler bir yandan akıllı telefon becerilerini artırırken diğer yandan da daha fazla performansa olan ihtiyacı artırıyor. Daha yüksek performans ile daha uzun pil ömrünü dengelemek her dönemde mobil işlemciler için çok kritik bir konu olmuştur. Snapdragon 820 de bu verimlilik görüşüyle tasarlandı.

820, yongadaki sisteme (SoC) ait CPU, GPU ve DSP gibi farklı işlevsel çekirdekleri birleştirme kabiliyeti olarak tanımlayabileceğimiz heterojen hesaplama kavramına yönelik olarak tasarlanan, özel ve optimize edilmiş yüksek çekirdekler barındırıyor. Böylelikle önceden erişilemeyen performans ve enerji tasarrufu sağlanıyor ve önceki dönemlerde olduğu gibi farklı görevler için aynı çekirdek kullanılmamış oluyor.

Qualcomm, yirmi beş yılı aşkın süredir mobil işlemcileri özel olarak tasarlıyor ve heterojen işlemci yönetimi deneyimini kullanıyor. Snapdragon 820’nin her bir çekirdeğini de özel olarak tasarladık. Bunu yapmamızdaki amaç çekirdeklerin, diğer bütünleşik bileşenlerle birlikte kapsamlı bir sistem oluşturacak şekilde birlikte çalışmalarını sağlamak ve bu sayede daha fazla verimlilik elde etmekti. “Yongadaki sistem” adına yakışır şekilde.

Kryo’yu tanıyalım

CPU halen modern SoC’deki en bilindik çekirdeklerden biri ve tüm işlemcinin hızını ve kalp atışlarını ayarlayan kilit unsur olma rolünü sürdürüyor. Qualcomm, Snapdragon 820 ile birlikte Qualcomm Kryo’yu da sunuyor. Qualcomm Kryo, Premium seviye mobil işlemcimizin kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlanmasının bir parçası olarak ilk özel tasarımlı 64-bit CPU’su olma özelliğini taşıyor.

Adreno 530 GPU ve Hexagon 680 DSP ile entegre olan Kryo, multimedya ve bağlantı alanında en güncel yeniliklerin yanı sıra mobil işlemci alanında en yüksek performansı sunmak için tasarlandı. KryoSnapdragon 800,801, ve 805 işlemcilerine güç veren popüler özel tasarım Krait CPU’nun da bir devamı niteliğinde.

1 2

Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Mobil · Telefon
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com