Kategoriler

Google Nexus 7 İncelemesi

Tablet piyasası gün geçtikçe çeşitleniyor. Bu tip aletlerin hayatımızda daha da yer alması ve her yerden Internete bağlanıp sosyal ağlara akmak yada daha rahat iş yapıp eğlenmek hepimizin işine geliyor tabii. Samsung Galaxy S3 gibi 7”lik ürünlere ise bir başka sempatiyle bakıyorum, çünkü hem telefon hem de tablet olarak kullanılabiliyor. Yani aslında 7”te ara bir ebat olmasına karşın işe yarıyor. O zaman Asus’un Google için ürettiği 7”lik Nexus 7 neden kullanılmasın?

Google’ın daha geniş kitlelere yayılmak için makul bir fiyatla yurt dışına sunduğu fakat bizim yüksek vergilerimiz yüzünden keyfini biraz daha tuzlu süreceğimiz Nexus 7, aslında tam da bir tablete giriş ürünü. Fakat bu cümlemden dolayı Nexus 7’nin zayıf ve ağır bir ürün olduğu fikrine kapılmayın. 1280 x 800 çözünülürlük sunan bu ürün 1.3 Ghzlik bir Tegra 3 işlemciye sahip. Tegra 3 işlemciler 4 çekirdekli ve oldukça güçlü yapıya sahip. Aslında 5 çekirdeğe sahip ve 4 çekirdeği gerektiren bir iş yapmıyorsak daha düşük frekanstaki tek çekirdek aleti çalışır vaziyette tutarak pil tasarrufu sağlıyor. Yani bir mobil işlemci olmanın hakkını veriyor. 1GB RAM’e sahip Nexus 7’nin bize teste gelen versiyonu 16GB depolama alanına sahipti. Aslında bir de 8GB’lık evrsiyonu var ama Android işletim sistemi zaten 2GB yediğinden elimizdeki üründe 13 küsur GB’lık boş alan vardı. O yüzden 8’liği tercih etmek şu an için pek de akıl kârı değil.

Fragtist-Google Nexus 7

320g ağırlığındaki ürün yaklaşık 1cm kalınlığında. Ekran gorilla glass yani darbelere karşı dayanıklı. Arka tarafı polikarbon alaşımlı bir maddeyle yapılan sağlam bir kaplamaya sahip, haliyle elinizden kaymıyor. Ürünün üzerinde açma kapatma ve ses ayar tuşları dışında bir tuş bulunmuyor. Android 4.1.1 sürümüne sahip ürün aslında bir önceki 4.1 sürümüyle satılıyor. Bizim elimizdeki güncellenmişti. Tabii ki 3,5’luk ses girişine sahip ürünün maalesef bellek kartı vs girişi yok. Yani bulut depolama alanlarına ve dahili hafızaya mahkumsunuz. Oyun oynarken veya film seyrederken yaklaşık 8-8,5 saatlik bir kullanım süresini testlerimizde gözlemledik. Internette gezinmek ve mail cevaplamak vb işler için bu süre 10 saati bulacaktır. Mobil bir cihaz için muhteşem bir pil süresi. Dokumatik ekranın kullanımı son derece rahat. Hiç algılama sorunu yaşamadık.

Google, rahatlıkla oyun oynayıp film seyredebileceğiniz ve hem çantanıza veya cebinize sığacak kadar küçük hem de rahatlıkla kullanılabilecek kadar büyük bir cihaz yaratmış. Ha, böyle bir cihazda oturup makale yazamazsınız belki ama NFC, Wi-Fi, Blutooth gibi bir çok özelliği ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun ilk tableti olabilir, sizin ilk tabletiniz olabilir ve oldukça keyif alabilirsiniz. Google’dan daha da güzel hareketler bekliyoruz.

Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · ·
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Mobil · Tablet