Kategoriler

Lenovo ThinkPad İncelemesi

Artık tabletlerden kaçış yok. Burası kesin. Nasıl ki bilgisayarların zamanla yaygınlaşması oyun oynama şeklimiz değiştirdiyse tabletler ve dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar da hayatımıza sızacak. Hatta eminim ki bizim gibi bir çok sıkı oyuncuyu Angry Birds gibi daha önce bu kadar bağımlısı olacağımızı tahmin edemeyeceğimiz, bize son derece aptalca gelen ama bir yandan da elimizden bırakamayacağımız oyunlarla tanıştıracak. Oyunun yanı sıra korkunç uygulama sayısı ve bu kadar güçlü aletlerin son derece kolayca taşınabilmesi sayesinde tercih sebebi olacaklarına da şüphe yok. Ama o konulara çok da inmeyelim, bunlar kendi başına apayrı bir tartışma konusu zira. Gelelim Lenovo ThinkPad tablete…

Lenovo tablet elimize sert kapaklı klavyesiyle beraber geldi. Tableti hep bu aksesuarla kullandığımızdan dolayı incelemesini yazarken tableti ondan ayrı düşünemez olduk. Çünkü bu Türkçe QWERTY klavye sayesinde not almak ve elektronik posta cevaplamak gibi hızlı yazı yazmanızı gerektiren işleri çok kolayca yapabiliyorsunuz. Tabletle beraber bir kalemcik ve haliyle el yazısını tanıyarak not almanızı sağlayan uygulamalar da geliyor ama klavye işi çok kolaylaştırıyor. Klavyenin temel işlevi ve ortasındaki iz topu dışında bir özelliği yok. Koruma kabının içerisindeki USB yuvasına tableti enlemesine oturtuyorsunuz o kadar. İkinci bir pil, USB HUB vs özellikleri olmadığından bir ağırlık veya kalınlık gibi dezavantajlara sahip değil. Lenovo ThinkPad, 10.1 inç LCD ekranı ve NVIDIA Tegra 2 çift çekirdekli ARM işlemcisiyle güçlü bir ürün. 1280 x 800 çözünülürlüğü var. 3G desteğine de sahip. Dünyanın en güçlü tableti değil. Ama anladığım kadarıyla Lenovo’nun amacı da dünyanın en güçlü tabletinden daha çok kullanımı en uygun tabletlerden birisini yaratmak olmuş. Böyle bir tablette herhangi bir oyunun sistemi kastırması mümkün değil.

Fragtist-Lenovo_Think_Pad_explode-ip19_thumb

Tabletin üzerinde USB 2.0 dışında bir Mikro USB ve mini HDMI bağlantı yuvaları da mevcut. Yani bu aleti televizyonunuza bağlayıp HD film oynatıcısına dönüştürebilirsiniz. İşletim sistemi Android 3.1 versiyonu. Tabletle ilgili tek derdim 715g ağırlığı oldu. Yani uzun süre elinizde tutup kullanmaya kalkarsanız haliyle yoruluyorsunuz. Ben oyun oynarken ve film seyrederken yoruldum. Özellikle uzun süre ekrana dokunmadan duracaksanız tableti sabitlemek gerekiyor. Ekranı ise korkunç parmak izi tutuyor. Tabletle ilgili hoşuma giden bir başka özellik ise ekranın otomatikman çevrilmesini tek dokunuşla kapatildiğiniz tuş oldu. Ses tuşlarının konumu ise her an yanlışlıkla basmanıza sebebiyet verecek kadar el altında.

Lenovo Thinkpad tablet aklımı başımdan aldı mı? Hayır, tablette kalemcik ve klavye aksesuarı dışında öyle çok büyük fark yaratacak bir şey göremedim. Peki bu tableti kötü mü yapar? Hayır, ama rakiplerinin arasından sıyrılacak kadar göze batan bir ürün olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Görüntülenmeler:
8
İlgili etiketler:
· · ·
İlgili Kategoriler
Donanım İnceleme · Mobil · Tablet