Kategoriler

Nokia Lumia 630 İncelemesi

YAZILIM
Biraz da Windows Phone 8.1’den bahsedelim. Ana ekrana bir sütun daha ekleyerek daha fazla uygulamaya yer açan Windows Phone 8.1, Action Center ile de tüm bildirimlerimizi tek bir alanda topluyor. Onun haricinde dilediğiniz bir resmi, kutucukların arka planı olarak ayarlayabiliyorsunuz; gayet hoş. Telefonun genel tema rengini siyah veya beyaz seçebilmek ve kutucukların rengini değiştirebilmek de bilinen özellikleri zaten; fazla girmeye gerek yok bu kısma. Ama böylece pek çok renk kombinasyonu yapmanız mümkün, onu belirteyim. Gerçi telefonunuzun rengi bu kombinasyonlarda epey etkili olacak, o nedenle ne desem boş. Windows Store’da da, günlük hayatta kullanmak isteyeceğiniz hemen her popüler uygulama mevcut. İşletim sisteminin ve mağazasının günden güne daha da oturduğunu görmek, çeşitlilik açısından mutluluk verici.

Nokia Lumia 630 kulaklık ses kalitesi oldukça tatmin edici. Bluetooth’la bağladığımız JBL Nokia MD-100W‘ı da coşturdu kendisi; ancak üzerindeki hoparlör için yalnızca “İş görüyor.” diyebileceğim. Zira performansı ne yazık ki vasatı geçemiyor. Olur o kadar. Konu JBL Nokia MD-100W‘den açılmışken (onun incelemesini de yakında sitemizde göreceksiniz), Nokia Lumia 630 için NFC desteğinin olmadığını da belirtelim. Eh, o da günlük hayatta pek kullandığımız bir özellik değil; henüz daha o kadar olgunlaşamadı ülkemizde Maalesef. Ancak JBL’i test ederken gözler aramadı değil hani. (:

Son olarak Nokia MixRadio’dan da bahsetmeliyim. Aktif bir Spotify ve Deezer kullanıcısı olarak pek bir albenisini görmedim açıkçası. “Parayı veren düdüğü çalar.” mentalitesi MixRadio’da da geçerli olduğundan, kendisinden çok daha derli toplu ve başarılı olan bu iki uygulamadan birini kullanmanızı tavsiye edeceğim.

SON
Gelelim sona… Kendisiyle geçirdiğim kısa süreçte bana BlackBerry Z10’umu aratmayan (daha uzun süre kalsam aratırdı ama muhtemelen), her açıdan isteğimi karşılayan bir telefon Nokia Lumia 630. Sınıfının getirdiği noksanları arasında işlemcisi, grafik çipi, bellek ve ekranının orta-alt seviyelerde seyrediyor oluşu var. Performans açısından donanım kısmı günlük kullanımda hiçbir sıkıntı yaratmıyor (ekran hariç); ancak yüksek bellek isteyen uygulamaları indirememek ya da kimi uygulamalarda da performans sorunu yaşamak da sinir bozucu şeyler.

Ama o zaten size, fiyatıyla her şeyi açıklıyor. Gözü yükseklerde olanlar için olmadığını, onun yerine orta sınıfa hükmetmeye geldiğini söylüyor. Ve bunu gayet rahat bir şekilde başarıyor.

nokia-lumia-630-2

FİYAT: 599 TL (KDV Dâhil)

ARTILARI
Tasarımı, malzeme kalitesi
Windows Phone’un gittikçe oturan bir platform olması

EKSİLERİ
Kamerası ve ekranının zayıflığı göze batıyor,
Sınıfı düşünülünce bir eksi olmasa da donanımı (özellikle de 512MB’lık bellek miktarı).

SATIN ALMALI MIYIM?
Rahatlıkla söyleyebilirim ki Nokia Lumia 630 parasının hakkını sonuna kadar veriyor. Alabilirsiniz.

1 2 3