Kategoriler

Nokia Lumia 735 İncelemesi (Video)

ÖN KAMERA
Telefon bir selfie telefonu dedik ya hani; ana ekranda karşımıza çıkan “Lumia Selfie” uygulaması, bu özelliği gösterir nitelikte tamamen.

Bu uygulamayla, arka kamerayı kullanarak “beep beep” seslerinin yönlendirmesiyle (denedim, %100 çalışıyor); ya da zamanlayıcı ile ön kamerayı kullanarak selfie çekebiliyoruz. Akabinde de çekilen resimlere dilediğimiz efektleri uygulayabiliyoruz. Hani her zaman derim, benim selfie ile işim olmaz da, olan arkadaşlarıma duyurmuş olayım. Peki ya ön kamerada flaş olsa mıydı ki? Karanlık çekimlerde ön kameranın performansı çok iyi değil diyor, yorumu size bırakıyorum. Ki LED flaşla da mucizeler yaratılmaz zaten. Buyrun, bugün ofiste çektiğim bir selfie (tabi ki boyutu küçültüldü):

Lumia Selfie ile çekildi

Peki ya arka kamera?

ARKA KAMERA KALİTESİ
Arka kameranın ön kameradan en büyük farkı, ZEISS lens kullanıyor oluşu. Burada bir LED flaş ve ikinci mikrofon bulunuyor. Kamera, 30FPS / 1080p / Stereo çekim yapabiliyor. 6,7MP olduğunu da söylemiştik… Kalitesi ne alemde, biraz da ondan bahsedelim.

Açıkçası bu telefondan bir PureView kamera performansı beklemek anlamsız olur. Ancak genel olarak memnun kaldım diyebilirim. Bir iki resim çekmiştim gece, çok da güzel görünüyordu telefonda. Ancak yedeklemeyi unutarak formatı bastığım için kaybettim ne yazık ki. Bu akşam bir iki gece fotoğrafı çekip yarın inceleme videomuzla birlikte buraya eklerim (Ek: Eve gelirken çektim Kadıköy’de bir iki resim. Buyrun, aşağıda. Biraz gren var ama o kadar da kötü değil).

fragtist-nokia-lumia-735-4

Şimdi biraz enstantane hızı ile oynayalım… Gren azalsın ancak el titremesinden ötürü flulaşma artsın!

fragtist-nokia-lumia-735-3

Şimdi de odaklamayla oynayalım biraz.

fragtist-nokia-lumia-735-2

Son olarak da, klavyemizin nasıl toz tuttuğunu gösteren ofis içi resmimiz:

fragtist-nokia-lumia-735-5

Yukarıda da bir nebze görebildiğiniz üzere ortamda ışık iyiyse çekimler oldukça başarılı. Yani iş görür her türlü. Hatta Nokia Camera uygulaması ile, kolayca yapılan ayarlar (beyaz dengesi, ISO, enstantane hızı vs. Özellikle makro çekimleri, odağı manuel ayarlamayla bir sanata dönüştürebilirsiniz) sayesinde güzel çalışmalara imza atabilirsiniz. Biraz telefonun potansiyeli, biraz da sizin potansiyelinizle güzel işler çıkar, emin olun. Lumia Cinemagraph, Lumia Creative Studio (bu arada Adobe Photoshop da indirin, tavsiye ederim), Lumia Panorama ve Lumia Storyteller gibi yardımcı uygulamalarla da daha eğlenceli işlere imza atabilirsiniz.

Bunların haricinde telefondaki Lumia Beamer ve PhotoBeamer uygulamaları da işinizi kolaylaştıracak. Biri kolayaca ekran paylaşımı, diğeriyse kolayca resim paylaşımı sağlıyor.

1 2 3 4 5