Kategoriler

Pedometer Nedir?

Pedometer, ya da Türkçe ismiyle adımsayar, atılan adımları saymaya yarayan taşınabilir elektronik/elektromekanik bir alettir. Adımsayar, türüne göre ne kadar adım atıldığı, kaç m/km yol katedildiği, ne kadar kalörü harcandığı ve kaç zamandır yürüyüş aktivitesinin sürdüğü gibi bilgileri gösterir (kimi modeller de kaydeder).

Genel olarak kemere takılan ve gün boyu kemerde takılı olan adımsayarların tarihi, Röneans İtalyasına; Leonardo’ya kadar uzanır. Bunu da ufak bir bilgi olarak buraya ekleyelim. Günümüzde adımsayar, adımları tespit eden bir mekanik sensör ve sensörün elde ettiği bilgileri bizlere ulaştıran bir yazılımdan ibarettir. O yüzdendir ki adımsayar denen şey, son zamanlarda pek çok cihazın içerisinde kendine yer bulmaya başladı. Pedometer, dedike bir cihaz değil; cihazlar içerisinde bir özellik hâlini aldı daha çok.

Son zamanlarda dediğimiz de, son 10 yıl içerisinde; zira Nokia 5500 ve Sony Ericsson W710 Walkman telefonda bile adımsayar mevcuttu (bu telefonlar, 8-10 yıllık modeller). Bununla birlikte kimi akıllı telefonlarda, Nintendo DS/3DS’e bağlanabilen aparatlarda (Pokéwalker mesela), mp3 çalarlarda, iPod’larda da karşımıza çıktı adımsayar. Tabi ki FitBit gibi elektronik adımsayar üreticileri de mevcut (görseldeki Nike FuelBand de efsane bir adımsayar/aktivite takipçisiydi ancak Nike üretimini durdurdu).

Birkaç yıldır fitness tracking/aktivite takibi denen olayın patlamasıyla birlikte de adımsayar, kullanıcıların telefonda aradıkları bir özellik hâline gelmeye başladı iyice.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com