Kategoriler

PPI (Pixel-per-inch) Nedir?

Özellikle cep telefonu ya da tablet alırken, görüntüleme performansını belirleyen pek çok unsura bakmamız gerekir. Bu unsurlar arasında PPI’ın önemi büyüktür; zira PPI, ekran boyutu ile çözünürlüğün doğrudan etkilediği bir özelliktir.

Peki PPI ne anlama gelir?

İngilizce “Pixel-per-inch (İnç başına düşen piksel, piksel hassasiyeti, piksel yoğunluğu)“in kısaltılmışıdır ve bir inçlik kısımdaki (2,54cm) piksel yoğunluğunu tanımlar. Buradan, düz ve doğru bir mantıkla, “PPI değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi ve keskin görüntü.” sonucunu çıkarabiliriz. Ki öyledir. Ancak bu değerin görüntüyü ne şekilde etkilediği, söz konusu ekran/imajla göz arasındaki mesafe ve gözün sağlık durumuyla da direkt olarak alakalıdır.

fragtist-ppi-nedir-1

Elinizdeki cihazın kaç PPI değerine sahip olduğu, türlü internet sitelerinde yer alır muhtemelen. Ancak ben yine de Vikipedi‘deki PPI değeri hesaplama tanımını yazayım: “Ekran Pixel-per-inch değerini hesaplamak için, ekran çözünürlüğü ve en/boy oranlarının bilinmesi gereklidir. Ekran çözünürlüğü en ve boy oranlarının ayrı ayrı karesi alınır ve toplandıktan sonra karekökü bulunur. Çıkan sayı ekran boyuna bölündüğünde Pixel-per-inch değeri çıkar.

fragtist-ppi-nedir-2

Eğer ekranınızın Pixel-per-inch değerine ulaşamıyorsanız ve hesaplamayla da uğraşmak istemiyorsanız, gerekli bilgileri internetteki çeşitli hesaplayıcılara girerek de hedefe varabilirsiniz.

PPI’ın diğer kullanım alanları arasında monitörler, tv’ler, tarayıcılar ve kamera sensörleri de vardır.

Görüntülenmeler:
58
İlgili Kategoriler
Mobil · Monitör · Sözlük · Tablet · Telefon · TV