Kategoriler

REHBER: Android’de Temel Güvenlik için İpuçları

İlk olarak Android’imizi hızlandırdık ve telefonumuza/tabletimize ikinci baharını yaşattık. Peki ya temel güvenlik konusu?

Eğer henüz cihazınızın güvenliğini konusunda herhangi bir adım atmadıysanız endişe etmeyin; zararın neresinden dönerseniz kârdır sonuçta. O nedenle şimdi, bu andan itibaren Android cihazınızın güvenliğini sağlamanız ve dış kaynakların telefonunuz üzerinden sizin için maddi/manevi tehlike oluşturması riskini en aza indirmek için sizlere bir iki ipucu vereceğiz.

Eh, hazırsanız başlayalım o halde.

BİLİNMEYEN KAYNAKLARDAN KAÇININ
İlk olarak yapmanız gereken bu diyebiliriz arkadaşlar. Google Play Store, Yandex Store, Amazon App Store gibi güvenilir olan mağazalar haricinde pek çok uygulama mağazası ve “.apk” dosyası indirebileceğiniz mağazalarda güvenlik sıkıntıları olabiliyor.

Bilmediğiniz bir kaynaktan indirdiğiniz o “.apk” dosyası, aslında bir malware olabilir. Bir e-posta ya da SMS yoluyla da “.apk” uygulama indirme linki alabilirsiniz; en olmadı internette dolaşırken bilerek ya da bilmeden böyle bir linke tıklayabilirsiniz. “Aman!” diyoruz ve sizlere, aşağıdaki yolu izlemenizi salık veriyoruz.

fragtist-rehber-androidde-guvenligi-saglamanin-yollari-1

Şimdi, hepimiz insanız ve tüm uyarılara rağmen kimi zaman bu tür şeyleri unutabiliriz. Ancak telefonumuza bu durumun önüne geçmesi için talimat verebiliriz! Bunun için de “Ayarlar” sekmesi içerisindeki “Güvenlik” seçeneğinde bulunan “Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver.”i kapatmamız gerekiyor. Daha sonrasında biz istesek bile, o kurulum dosyaları telefonumuza sızamıyor. Uygulamaları doğrula özelliğini seçmeyi de unutmayın.

Peki böyle seçenekler neden var? Çünkü atıyorum, güvenilirliğinden %100 emin olduğunuz bir uygulamayı indireceksinizdir (mesela Yandex Store’un kurulum dosyası). Böyle durumlarda ilgili seçenekleri açın; ancak işiniz bitince tekrar kapamayı unutmayın.

1 2 3 4