Samsung Galaxy Tab 3-7.0 İncelemesi Samsung Galaxy Tab 3-7.0 İncelemesi
Son yıllarda Android işletim sistemi tarafındaki en büyük üretici konumunda olan Samsung, üretmiş olduğu tabletlerle kullanıcıların ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Galaxy Tab ve... Samsung Galaxy Tab 3-7.0 İncelemesi

Son yıllarda Android işletim sistemi tarafındaki en büyük üretici konumunda olan Samsung, üretmiş olduğu tabletlerle kullanıcıların ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Galaxy Tab ve Note serileri altında 7 inç’den 10.1 inç’e varan farklı boyutlarda ürettiği tabletlerden Galaxy Tab 3-7.0 modelini siz Fragtist okurları için inceleyeceğiz.

Not: Kutu açılış videosunu 720p izleyebilirsiniz!

Kutu İçeriği
Modelin geri dönüştürülmüş kâğıttan imal edilen bir kutusu bulunmakta. Bu açıdan Galaxy S4 ile başlayan çevreci materyal kullanımı diğer firmalara da örnek olması gereken bir durum. Kutuyu açtığımızda karşımıza ilk olarak tabletin kendisi çıkmakta. Tabletin altında küçük bir kutu içerisinde konumlandırılmış mikro usb kablosu, şarj cihazı ve çeşitli dökümanları görmekteyiz. Bunun haricinde kutu içerisinden herhangi bir şey çıkmamakta.

kutu içeriği

Tasarım ve Kasa Yapısı
Galaxy Tab 3-7.0 adından da anlaşılacağı üzere 7 inç’lik bir ekrana sahip. Model dış görünüş itibariyle firmanın akıllı telefon kısmında ki amiral gemisi olan Galaxy S4’e fazlaca benzemekte. Modelin ön kısmının üst tarafında sırasıyla ön kamera ve ışık sensörü yerleştirilmiş. Bunların altında “Samsung” logosu ve 7 inç’lik ekran yer almakta. Ekranın alt kısmında ise kapasitif yapıda hazırlanmış geri ve menü tuşları bulunmakta. Bu iki kapasitif tuşun ortasında ise ana ekrana dönmeye yarayan ve fiziksel yapıda tasarlanmış klasik home tuşu bulunmakta. Galaxy Tab ailesinin bir önceki modeli olan Galaxy Tab 2`de kullanılmayan bu kapasitif ve fiziksel tuşlar belki de bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir. Zira kapasitif yapıda hazırlanan menü ve geri tuşları arka aydınlatmaya sahip değil ve özellikle karanlık ortamlarda bu tuşların yerini bulmak sıkıntı yarabilmekte.

Kasanın sağ çerçevesinde yukardan aşağıya doğru sırasıyla gürültü önleyici mikrofon açıklığı, güç tuşu ve ses açma-kapama tuşu yer almakta. Sol çerçevede ise mikro sd kart girişi konumlandırılmış durumda. Üst çerçevede kulaklık girişi ve alt çerçevede de mikro usb girişi, çift stereo hoparlörler ve mikrofon açıklığı bulunmakta. Kasanın arkasına baktığımızda 3.2 megapiksel`lik arka kamerayı ve Samsung logosunu görmekteyiz. Model 302 gram ağırlığa ve 9.9 mm kalınlığa sahip. Renk olarak beyaz ve gold brown (altın kahverengi) seçeneklerine sahip modelin altın kahverengi olanı oldukça şık durmakta. Model göze hoş gelen bir kasa tasarımına sahip olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Bununla birlikte parlak plastikten üretilen kasa çizilmeye ziyadesiyle müsait bir durumda. Bu yüzden bir kılıf içerisinde kullanmak gerekebilir. Ayrıca parmak izi de kendini kasada bolca belli etmekte.

1

Modelde Kullanılan Donanım
Model işlemci olarak Cortex A9 yapısında üretilmiş PXA986 işlemcisine sahip. Adı pek duyulmamış bu çift çekirdekli işlemci 1.2 GHz saat hızında çalışmakta. Model grafik birimi olarak ise Vivante GC1000 isimli yine adı sanı fazla duyulmamış bir birime sahip. Oyun performansı olarak ortalama düzeye yakın bir tecrübe sunmakta. Sistem belleği olarak 1 gigabyte’a sahip model 8 gigabyte’lık dahili depolama birimine de ev sahipliği yapmakta. Bluetooh 3.0, GLONASS GPS ve 802.11a/b/g/n 2,4 + 5 GHz Wi-Fi bağlantı teknolojilerine sahip model 4000 mAh’lik bir bataryayı da kasasının içinde saklamakta. Depolama alanı mikro sd kart desteğiyle 32 gigabyte’a kadar artırabilmek mümkün. 3.2 megapiksel`lik kamerasıyla 720p video çekimi yapılabilen modelin vasat bir fotoğraf çekim kalitesi var. Modelde bulunan 1.3 megapiksel’lik ön kamera ile internet üzerinden görüntülü görülme yapmak mümkün.

2Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.