Boyutuna aldanmayın, tam bir canavar! | Huawei P40 İncelemesi Boyutuna aldanmayın, tam bir canavar! | Huawei P40 İncelemesi
Uzun zamandır kompakt boyutlarda bir amiral gemisi telefon incelemiyordum. Hatta kullanmayalı bile bir hayli oldu. Eskiden bu sınıfa mensup telefonları daha çok Sony markasından... Boyutuna aldanmayın, tam bir canavar! | Huawei P40 İncelemesi

Uzun zamandır kompakt boyutlarda bir amiral gemisi telefon incelemiyordum. Hatta kullanmayalı bile bir hayli oldu. Eskiden bu sınıfa mensup telefonları daha çok Sony markasından görürdük. Ama artık firmalar üst segment için kompakt boyutları pek gündeme almıyorlar.

İşte yalnızca bu bakımdan ele aldığımızda bile Huawei’in yeni amiral gemisi cep telefonu P40 modeli başlı başına dikkati çeken bir model olmayı başarıyor.

P40 ailesinin ortanca çocuğu olmasına rağmen boyut olarak en ufağı olan telefon, abisi Pro modelinin aksine 90Hz değil 60Hz yenileme hızına sahip ve 6.1” boyutunda Oled bir ekranla birlikte geliyor. Kardeşi P40 Lite’ın 6.4”lik ekranını da göz önüne aldığımızda bir hayli ufak bir telefon diyebiliriz P40 modeli için.

Tüm bunların ötesinde fotoğraf odaklı bir telefon olan P40, 50MP ana kamera ile Optik görüntü sabitleme, 4K’da 60fps gibi seçenekleri bünyesinde taşıyor. Ana kameraya ek olarak, ekstra geniş açı ve telefoto sensörüyle birlikte gelen cihaz, kısaca üçlü kamera dizilimine sahip.

Öz çekim tarafında ise işler, en az arka kamera kadar iyi diyebiliriz. 32MP boyutunda ki ana sensörün yanında bir de kızılötesi IR kamera konumlandırılmış. Bu sayede telefonun yüz tanıma tarafında iyi bir iş çıkarmasını bekleyebiliriz.

Genel hatlarında ki dikkat çekici unsurları özetlediğimiz telefonun, abisi Pro modelinden ayrılan bir diğer önemli tarafı ise ne yazık ki IP68 suya ve toza dayanıklılık sertifikası yerine yalnızca su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğu anlamına gelen IP53 sertifikası ile sınırlandırılmış olması…Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".