Kategoriler

Yazışarak Mesajlaşma Tarih Mi Olacak?

Hayır hayır alternatif olarak sesli görüşmeden bahsetmiyorum. Yazışmak artık günümüzde iletişimin değişmez bir parçası.

Hepimizde artık bir akıllı cep telefonu var veya eninde sonunda olacak. Whatsapp, Facebook Messenger, Viber vb bir çok uygulama üzerinden hergün milyonlarca mesaj atıyor, haberleşme gruplarından organizasyonlar yapıyoruz. Hepimizin parmakları o daracık klavyelerin üzerinde artık ustaca çalışıyor.
Bu iyi güzel de bu yüzden hiç birimiz kafamızı yerden kaldırmaz olduk. Çünkü mesajları okumak kadar yazmak için de uzun bir süre harcıyoruz. Hele hele ellerimiz doluyken bu iş daha da zor bir hale geliyor.

Geçenlerde çok sevdiğim bir büyüğüm yolda böyle yürüyenlere uyuz olup onlara bilerek çarptığını söyledi. Yani gizli tehlikelerle dolu sokaklarda yaşıyoruz (Erenköy civarında beyaz saçlı amcalara dikkat edin benden söylemesi).

Yazmak demişken bir başka konuda sanal iletişimin getirdiği sakıncalar. İşin içerisine mimik veya ses tonlaması girmeyince yanlış anlaşmalara gebe olan bir çok mesaj da atabiliyoruz. Üstelik mesajı hata yapmadan doğru yazmak da cabası. Hızlı hayat akışı içerisinde bazen gerekli nezaketi gösterecek ve uzun uzun ağdalı cümleler kuracak halimizde olmuyor. Bazen birilerini nazikçe reddetmemiz gerekiyor yada tek bir hareketle bir çok şeyi anlatacak bir ifade biçimine ihtiyacımız oluyor.

Bu konuda sevgilinizle yada eşinizle hiç tartıştınız mı? O zaman siz de bizdensiniz!!!

İşte burada minik resimler veya sticker’lar kullanmak çözüm olabiliyor. Gelecekte belki de bir kaç sticker’la tüm iletişimizi halledebileceksiniz.
Haydi akşam buluşup bir şeyler içelim yazmak yerine bir gece resmi+bir buluşma resmi+bir fincan kahve ve yalvaran kedi gözlerinden oluşan bir resim serisi herşeyi anlatacak.
Eğer birisini nazikçe reddecekseniz belki de soğuk bir gelemem cümlesi kurmak yerine sevimli bir sticker’la kendinizi ifade etmek karşı tarafın kalbini kırmanızı engelleyecek.
Üstelik bu stickerları gayet hızlı bir şekilde seçebileceğiniz için tüm iletişimi daha hızlı halledebileceksiniz.

Şu anda Line gibi bir çok mesaj uygulaması bu tip mesajlaşmayı iletişimin bir sonraki adımı olarak görüyor ve bu konu üzerinde çılgınlar gibi çalışmakta. En çok kullanılabilecek sticker’lar saptanarak sistemlere ekleniyor, testler yapılıyor. Eminimki bunların arasına serpiştirilebilecek reklamlar bile düşünülüyordur.

Üstelik bu tip mesajlaşma size iki nokta üst üste ve kapa parantez tuşlarını kullanarak yapabileceğiniz bir gülümseme resminden yada hareketli gif’inden çok daha fazlasını sunacak. Şu anda bile bir çok farklı sticker’la bir sürü değişik gülümseme ve ifade gönderebiliyorsunuz. İleride farklı sanat anlayışlarıyla yaratılacak sticker’ların ise bir sınırının olduğunu sanmıyorum. Oyun firmaları bile buralarda kendi karakterler setlerini kullanıma açabilirler.

Gelecekte sizde tamamen stickerlar veya resimler kullanarak mesajlaşırsanız sakın şaşırmayın.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Makalemize eklememizi istediğiniz bir düşünceniz varsa yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

Görüntülenmeler:
44
İlgili Kategoriler
Blog · Mobil · Telefon
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com