Kategoriler

The Sims 4 Ön İncelemesi

Yıl 2000, yeni milenyuma geçince bilgisayarlarımızın çökmediğini görmemiz üzerinden tam bir ay geçmiş, ve yeni bir oyun yeni milenyuma damgasını vurmak üzere geliyor, işte karşınızda The Sims! Evet üzerinden neredeyse 14 yıl geçti Bob ve Betty Newbie ile oyunun nasıl oynandığını öğrenmemiz üzerinden. Bu yolda 26 eklenti paketi ve 19 eşya paketi geride bıraktık bütün The Sims, The Sims 2  ve The Sims 3 oyunlarını toplayınca, ve şimdi de The Sims 4 için heyecanlı bekleyiş başladı. The Sims 4’ün 2014 Ekim’inde bize sunulacağı açıklandı.

İlk olarak, her oyunun başında olduğu gibi, Create-A-Sim ile başlayalım. Artık çubukları kaydırmak ile uğraşmak yok, simimizin neresini değiştirmek istiyorsak ekranda oraya basıp tutup çekebiliyoruz. Bu sim yaratma ekranı her oyunda biraz daha evriliyor, en son the sims 3’te yüzleri konusunda epey ince detaylarla uğraşabiliyorduk ama vücutlarını pek de fazla değiştiremiyorduk. Artık bunu da geçmişler ve omuz genişliğinden kalçalarının genişliğine, hatta göbeğinin boyutuna kadar ayarlamamıza olanak kılmışlar. Tek aklıma takılan, görünen o ki, The Sims 4’te de simlerimizin boyu tek tip geliyor, kısa ya da uzun simler yapamıyoruz. Bu simimizi yarattığımız ekranda ona kimi kişilik özellikleri eklemeye alışmıştık The Sims 3 ile, kedi seven, arkadaş canlısı ve tutumlu bir teyze yapabiliyorduk mesela. Artık görünen o ki simlerimizin kişiliklerini de seçebiliyormuşuz. Çok fazla ayrıntı ne yazık kı henüz açıklanmamış, ama benim güvenim yaratıcılara tam. Neticesinde kişilikleriyle uyumlu yürüme biçimleri seçebiliyoruz artık.

Fragtist_TheSims4_Vücut

Şimdi bu yarattığımız simi nasıl bir eve yerleştireceğimize geçelim. Kimileri için simleri kontrol etmek büyük bir keyiftir bu oyunda da, kimileri için de ev yapmak. The Sims 3’le birlikte odayı genişletmek için duvarı tutup çekebilmek eklenmişti, hatta bir kaç tane blueprint bile vardı, ve elbette dördüncü oyunda daha fazlası var. Tek tek duvarları çekmektense duvarları sürükleyerek odaları büyütebiliyoruz, ama asıl güzellik, odaları içerisindeki eşyalarla birlikte başka yere taşıyabiliyoruz. Eğer bunu manuel olarak yapsaydık çok uzun sürecekti ve muhtemelen çoğumuz yeterli motivasyona sahip olmayacaktı. Görünen o ki çok daha dinamik ve akıcı bir şekilde ev yapabilmeye başlayacağız.

Fragtist_TheSims4_Ev

Ve işte asıl gameplay kısmı, en çok yeniliğin en çok değişimin beklendiği kısım! Neticesinde oyunun “oynandığı” kısım karakterimizi ve evimizi yarattıktan sonra başlıyor değil mi? Bu oyun ile birlikte artık simlerimizin duyguları var! Gittikçe insana benzediklerini eminim tek düşünen ben değilimdir. Eskiden istedikleri ve istemedikleri vardı, şimdi ise davranışlarını, konuştuklarını, yüz ifadelerini, ses tonlarını değiştiren duyguları var! Kafası karışmış, odaklanmış, sıkılmış bunlardan sadece bazıları. Artık bir şarkı simimizi duygulandırabiliyor, ya da bir tablo heyecanlandırabiliyor. Bu yeni eklenen duygular sadece süs olarak kenarda durmuyorlar elbette, örneğin sinirlenmiş bir simi spor salonuna yolladığınızda daha verimli çalışıyor, kısaca sinirini kum torbalarından çıkarıyor diyebiliriz.

Ama bana sorarsanız getirilen en güzel yenilik aynı anda birden fazla iş yapabilmek olmalı! Yemek yerken ya da koltukta otururken konuşabiliyorlardı birbirleriyle, evet harika, peki mesela televizyon izlerken yemek yemek? Her daim yemeğimizi ayrı, televizyonumuzu ayrı, yürüyüşlerimizi ayrı, her şeyi başka aksiyonlardan izole yapmak durumundaydık. İşte artık bu değişiyor! Artık birden fazla işi aynı anda yapabilmeye başlıyoruz, işte gittikçe gerçek hayata benzemeye başladı.

Fragtist_TheSims4_Conv

The Sims serileri bu şekilde giderse korkuyorum bir gün oyun olmaktan çıkıp bilgisayar ekranında hayatın bir replikası olacaklar diye. Hatta bilgisayar ekranı olması gerektiğini de kim söyledi. Ama şu anda, bu seri gittikçe güzelleşiyor görünüyor. Bir değişiklik olmazsa 2014 Ekim’inde elimize alıp bu heyecanlı bekleyişe değecek mi hep beraber göreceğiz. Şimdilik oyunla ilgili çok fazla ayrıntı yok, umalım ki bu bekleyişimizi EA Games oyunla ilgili yeni haberler çıkararak hem kor tutsun.

Gitmeden, bir de oyunun trailer’ını izleyin derim hala izlemediyseniz. Bu arada bilginiz olsun, trailer’da tam 22 tane tragic clown ya da freezer bunny gibi easter egg var. İyi eğlenceler!

http://www.youtube.com/watch?v=WLmN1D1P2RI&feature=share&list=PLSnHrMX7SCvNtIERLfzYZ4xHXt3n5Pz8p&index=1

Sul Sul

Görüntülenmeler:
7
İlgili etiketler:
· · ·
İlgili Kategoriler
Ön İnceleme
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com