Kategoriler

Call of Juarez: Gunslinger İncelemesi

Call of Juarez adı altında çıkan oyunların hepsini oynadım. Cartel rezaletini saymazsak serinin her oyunun altına imzamı atarım. Özellikle hikaye bakımından Western klişelerinin arasına serpiştirilen zeka kırıntıları ve oyunun zengin atmosferi bu tip oyunları sevenlerin bayılacağı özelliklerdir. Serinin imzası olan düellolarıyla, Call of Juarez oyun tarihinine ismini çoktan yazdırdı bile.

Gunslinger, uygun fiyatıyla sanki B yada C+ sınıfından bir oyun imajı verse de aslında gayet A klasmanına yakışır bir yapım. Zaten o yüzden hemen spottan fiyatına dokundurduk çünkü bu oyun bir harika dostum! Silas Greaves adlı bir ödül avcısının kasabanın barına girip, kovboy romanları okumaya meraklı bir gence ve etrafındakilere kendi hikayesini anlatmasıyla başlayan oyun, hemen sonrasında altı patlarla etrafa kurşun saçmanın kestirme yoluna sapıyor. Burada her zaman aynı yerden çıkan kötü kovboyları avlamaya başlıyoruz ama oyunun işlenişi ve çizgi roman havası o kadar güzel ki hiç şikayet edeceğiniz sanmıyorum. Sakın çizgi roman demişken Şirinler Köyü’nden bahsettiğimi düşünmeyin. Gayet kafa patlatıyor (kurşunu düşmanın altına çakınca bir balon dolusu kan saçılıyor) ve reflekslerimizi zorlayan düşmanlarla uğraşıyoruz. Oyun akarken aslında zaten yaşanmış bir hihaye anlatımının içerisinde olduğumuzdan anlatıcı oyunu durdurup “aslında öyle değil böyle olmuştu” diyerek hikayeyi geriye çekebiliyor ve bir dakika önce oynadığımız bir yeri farklı bir şekilde oynayabiliyoruz. Hikayeyi anlatan Silas Greaves’in aklı yer yer dumanlanıyor yada hikayeyi uyduruyor ve sonra tekrar kurguluyor ama bunların hiç birinin ne kadar gerçek olduğunu tabii ki bilemiyorsunuz. Bu yüzden tam bir yerde takılımışken Silas durup “orada koşarken yolumu kaybetmiştim ama nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde bir merdiven görüverdim, sanki yoktan varolmuştu” diyor ve o bu cümlesini kurarken merdiven bir anda var oluyor. Bu ve benzeri anlatım tarzı oyunu çok eğlenceli kılıyor.

Fragtist-CoJGunslinger 2013-05-26 01-34-12-18

Gunslinger düz bir FPS. Size çok fazla bir alternatif yol sunmuyor. Ama bunun yerine oyun tarzınıza göre RPG sosuna bandırılmış yetenek ağaçları sunuyor. İsterseniz iki elinizde birer tabanca kullanma tarafında uzmanlaşabilir, tüfek ve tabancayı bir arada kullanabilir yada shotgun ile düşmanınıza daha yakın olmayı seçebilirsiniz. Bu yetenek ağacı sizin oyundan daha fazla keyif almanıza yardımcı oluyor. Yetenek ağacında yükselmek için puan toplamanız lazım. Bunun için de kombolar yapmalısınız. Siz kısa sürede daha fazla adam vurdukça aldığınız puanlar da katlanarak artıyor.

Çarpışma sırasında Q tuşuyla oyunu yavaşlatıp bu konsantrasyon aralığında düşmanlarınızın hem yerini görebiliyor hem de mermileri doğru adreslere hızlıca postalayabiliyorusunuz. Seçtiğiniz tarza göre bu aralıkta düşmanlarınıza otomatik headshot bile çakabilirsiniz.
Oyunun bazı anlarında üstünüze doğru gelen mermiyi WASD tuşlarından birine basarak savuşturabilir veya gene aynı tuşlarla düşmanlarınıza hızlıca ateş edebilirsiniz. Burası tipik bir doğru tuşa zamanında basmaya dayalı bir mini oyun. Ama oyunun atmosferine katkısı çok büyük.

1 2

Görüntülenmeler:
44
İlgili etiketler:
· · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Oyun İnceleme · PC · Playstore
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com