Devil May Cry 4: Special Edition PC İncelemesi Devil May Cry 4: Special Edition PC İncelemesi
Nero, Dante, Virgil, Trish ve Lady ile yeniden iblis avlamaya var mısınız? Devil May Cry 4: Special Edition PC İncelemesi

Ocak 2008 senesinde çıkan ve serinin hayranları tarafından çok sevilmiş Devil May Cry 4, Capcom’un PS3’e çıkan ilk oyunuydu. Şimdi 7 sene sonrasında PlayStation 4, Xbox One ve PC platformlarında oynama şansına sahip olduk..

Dante kesinlikle zamanın en sağlam ve en karizmatik karakterlerinden birisi olmuştur. Dolayısı ile de DMC serisini tanımayan kalmadı. DMC serisi ile ilgili aktarmam gereken bir diğer bilgi ise aslında serinin hikayesinin gidişatı, oyunların çıkış sırası ile olmamasıdır. Kronolojik sıralama DMC 3, DMC 1, DMC: The Animated Series, DMC 4 ve DMC 2 şeklindedir. DmC oyunu ise tamamen farklı bir alternatif evrende geçmektedir. (Ben hiç sevmemiştim DmC oyununu)

Yine bilmeyen ya da seriden uzak olanlar için ilginç bir detay daha aktarayım oyun alsında Resident Evil serisinin devamı olarak tasarlanmıştır.

fragtist-dmc4se-lady-trish

Special Edition, oyuna sevilen karakter Vergil’ı da oynanabilir olarak getirdi (Kendisi Dante’nin kardeşi oluyor). DMC 4: SE’da toplamda 5 farklı oynanabilir karakter var. Oyuna başlarken Lady/Trish Nero/Dante ya da Vergil’ı seçip başlıyoruz. Lady ile Nero’nun bölümlerini, Trish ile de Dante’nin bölümlerini oynayabiliyoruz. DMC 4: SE’da oyuna girer girmez dikkatimizi çeken bir diğer detay ise grafiksel anlamda yapılmış olan geliştirmeler.

Oyun, klavyeden rahat oynansa da standart bir kontrol cihazı ile daha da rahat oynanabiliyor. Oyun, port olmasına rağmen çok temiz aktarılmış. Hepimizin bildiği üzere konsollardan port edilen oyunlarda genel bir sıkıntı yaşanması olasıdır. Ancak DMC:SE bu konuda sınıfını yüksek puan ile geçmeyi başardı. Grafik ayarları en yüksek seviyede bile ortalama bir makinada 60 FPS alabiliyoruz.

fragtist-dmc4se-trish

Devil May Cry 4’te baş kahramanımız bu sefer Dante değil Nero. Oyunda, Nero’nun başından geçen olayları oynuyoruz.

Oyunun başlangıcında Fortuna Şehri’nde “Sword Festival” yapılırken görüyoruz. Nero, festivalde Kyrie’yin şarkısı bitmeden manastıra yetişmeye çalışmaktadır. Çünkü Nero kıza aşıktır. Ancak canavarlar Nero’nun yolunu keserler. Canavarları öldüren Nero, Kyrie’yin şarkısı bitmeden festivale yetişir. Şarkı bittikten sonra ise Başrahip Sanctus konuşmaya başlar. Nero, Kyrie’e aldığı hediyeyi verir. Başrahip Sanctus konuşmasını bitirip herkes dua etmeye başladığında Nero dışarıya çıkmak ister ama tam bu sırada sağ kolunun parladığını ferk eder. Bu esnada Dante birden içeri girer ve başrahibi öldürür. Nero ile Dante savaşa giriştiği an oyun başlar.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.