Kategoriler

FIFA 15 (PC) İncelemesi (Video)

Karışık duygular içerisindeyim sevgili okur. Bir yandan bu kadar büyük çaplı ve çılgınca beklenen bir oyunu daha önce incelememiş olmamdan ötürü “Acaba altından kalkabilir miyim?” düşüncesi var; diğer yandan da EA Sports’un FIFA serisi ile olan birlikteliğimizde geldiğimiz son noktayı düşünüyorum…

fifa-15-playstore-fragtist

Burada biraz genel olarak FIFA’dan ve hayatıma olan etkilerinden bahsedeceğim. Doğrudan FIFA 15’e geçmek istiyorsanız “skip” butonuna basabilirsiniz. (: Diğer arkadaşlar? Benimle gelin!

FIFA ile ilk tanışmam, 1999’da FIFA 99 ile oldu. O zamanlar bilgisayarım da yok, kuzenimin bilgisayarında oynuyoruz ama nasıl oynuyoruz. Galatasaray’ın; hatta sadece Galatasaray’ın değil, tüm takımların efsane kadroları var. Hasan Şaş daha o zamanlar uzun saçlı ve siyahi bir oyuncu… Kalecilere, oyunculara çift dalmak falan serbest; müzikleri harika ( Hatta God Within’den Raincry’ı hâlâ dinlerim, hey gidi). Maçtan önce gösterilen stadyum videoları arasında Ali Sami Yen de vardı da nasıl gaza gelirdik. O zamanlar şimdiki gibi gerçeklik/simülasyon değil de daha çok eğlence üzerine kuruluydu FIFA. Hangisi daha mantıklı bilemiyorum şu anda…

http://www.youtube.com/watch?v=BYqyp7fq-ds

FIFA 2000’den devam ettik tabi sonrasında. Gelmeden önce abimle internet kafeye giderdik Mersin’de, sırf FIFA 2000 oynamaya. Bilgisayar gelince evden devam ettik ama FIFA 2000, hiçbir zaman FIFA 99’un yerini tutmadı. Bu durum hâlâ geçerli: Hayatımda oynadığım en iyi oyunlar arasında ilk 5’e girer FIFA 99. Yaşı tutan Fragtist takipçileri de benimle aynı fikirde olacaktır diye tahmin ediyorum.

fragtist-fifa-15-1

FIFA’DAN PES’E GEÇİŞ
Sonra abimle aldığımız ilk orijinal oyun olan FIFA 2001… Kapağında Hagi vardı ama bilgisayarımız o oyunu kaldırmamıştı. Anılarım çok yoktur onunla. FIFA 2002 de güzeldi ama FIFA 2003 ayrı güzeldi. Ali Sami Yen’i modelleyip oyuna koymuşlardı bir kere; ki oyun da hakikaten başarılıydı. Ama FIFA 2004 ile birlikte seri öyle bir düşüş gösterdi ki, düşman başına (hadi FIFA 2005 biraz iyiydi yine).

O sıralar PES’e gönül verdik biz de. PES mükemmel bir oynanış sunuyordu o günkü FIFA’ya göre ve bu, PES 2008’e kadar devam etti. Sonra PES, o zamanın yeni nesline geçişi yıllardır adam akıllı yapamayınca ve FIFA da yeniden şahlanmaya başlayınca yine FIFA’cı olduk. Hatta zamanında “Olm PES varken FIFA mı oynanır?” diye tartıştığım arkadaşımla “Ya FIFA varken PES mi oynuyorsun hâlâ sen?” muhabbetleri yapıyoruz şu anda. O tarz bir şahlanma…

Sonra, yanlış hatırlamıyorsam FIFA 11’le birlikte seri, bilgisayarlarda da yenilendi (FIFA 15’le birlikte yenilenmesi gibi.) ve gerçekten her sene üzerine biraz daha koyarak devam etti. FIFA 14’ün Ignite Engine’li versiyonunun bilgisayarlara gelmemesine uyuz olduk, evet. Ancak Ignite’sız 14 de çok güzel bir oyundu. FIFA 13’ün forma ve kadro güncellenmiş versiyonu değildi, oynanış geliştirilmiş ve değiştirilmişti. O nedenle bu uyuz oluşumuz çok uzun sürmedi ve 1 sene boyunca severek oynadık onu da.

Ancak bilgisayarlarda da FIFA’nın değişim vakti gelmişti yine de. Ignite Engine’in nimetlerinden PS4 ve XBONE kullanıcıları faydalanıyordu 1 senedir, bizim neyimiz eksikti?

fragtist-playstore-fifa-15-1

1 2 3 4 5 6