Kategoriler

Football Manager 2015 İncelemesi

Football Manager uzun zamandır sabit diskimi işgal etmeyen bir oyundu. Eskiden çok oynardım. Haliyle yenisi gelince klavyeyi tıkırdatma görevi de yine bana düştü. Üstelik oyunun Türkçe olması, işin keyfini daha da arttırmış. Aslında Grasshoppers’tan daha ilk maçımda 6 gol yiyinceye kadar böyle düşünüyordum…

Haliyle 4-3-1-2 düzenini bırakıp daha klasik bir düzene geçmeye karar verdim. Football Manager kendini çok acımasız bir şekilde hatırlattı. Aslında inceliklerin oyunu olan Football Manager 2015, benim gibi oyunu unutmuş olanlar için başta bir seçenek sunuyor. Football Manager Klasik modunda oyunun her şeyiyle uğraşmak yerine sadece takım yönetimine odaklanıp daha hızlı ve basit bir oyun oynayabiliyorsunuz. Yok her şeyiyle uğraşacağım derseniz keyfiniz bilir. Ama oyuna alışık olmayanların menü kalabalığında kaybolacağını da şimdiden söyleyeyim.

Kendi menajerinizi yaratırken, tabiri yerindeyse okullu veya alaylı bir tip olup olmayacağınızı seçmeniz gerekiyor. Birincisi takımla taktiksel anlamda daha iyi bağ kurarken, ikincisi oyuncuların antrenman performansına ve ruhuna daha çok etki ediyor. Gerçi birinciyi seçip, ikincinin eksiğini iyi bir antrenman koçuyla doldurabilirsiniz. Football Manager öyle iki gün oynayıp sonra bir hafta bırakabileceğiniz bir oyun değil. Bunun birinci sebebi, oyunun bağımlılık yaratması. İkinci sebebi ise uzun dönemli kurduğunuz plan ve buna göre çektiğiniz ince ayarların oyuna uzun süre ara verirseniz aklınızdan uçup gitmesi. O yüzden bir başladınız mı sabah horoz ötüşüyle oyunu bırakıp, ertesi gün işte yerlerde sürünebilirsiniz benden söylemesi.

Fragtist-Football-Manager-2015-11

Oyunda takım seçerken kendi liginizi seçmemenizi de öneriyorum. Tabii ki bir Beşiktaşlı olarak kendi takımımı seçtim ama DemBaba ligde o hafta gol kaçırınca adamı oyunda sebepsiz yere takımdan kestiğimi bilirim. Bu oyun adamı duygusala bağlatıyor arkadaş. Ondan sonra gol atamıyorsunuz ama “oh cezasını verdim hıyarın” tatminini yaşıyorsunuz. Sonuç pek mantıklı olmuyor.

Football Manager 2015’in Türkçe olması oyunu oynarken büyük kolaylık sağlıyor. Gerçi benim gibi İngilizcesine alışmış olanlar sonradan Türkçeleştirilmiş her oyunda olduğu gibi bir salaklık yaşayabilir ama olsun. Kısa sürede alışıyorsunuz. Yeni oyunun getirdiği güncel kadrolar dışında ikinci yeniliği ise maç animasyonlarının daha düzeltilmiş olması. Hâlâ pek çok düzeltilecek yönü var ama ne yapalım, elimizde başka alternatif yok.

fm_110x110

1 2

Görüntülenmeler:
92
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Oyun İnceleme · PC
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com