Kategoriler

Skyhill İncelemesi

Aksiyon ve macerayı bir araya getiren Skyhill, hayatta kalmaya çalışırken sabrımızın sınırlarını zorlamayı ihmal etmiyor. Detaylar incelememizde.

Yazan: Alara Bazlar

2D grafiklere sahip, macera ve rol yapma türünün yanına aksiyonu da ekleyen Skyhill, Mandragora tarafından geliştirildi ve yayıncısı ise Daedalic Entertainment.

Hikayemiz ise şu şekilde başlıyor; Perry Jason iş için çıktığı gezide birkaç gününü lüks içinde geçirmek ister ve otelin en üst katındaki VIP odayı tutar. Gönül isterdi ki 2.kattan bir oda tutsun, yükseklik fobisi olsun ama ne yazık ki otelin 100. katında kalmaya karar verir. Dışarıda biyolojik bir saldırı meydana gelir ve herkes mutanta dönüşür. İşte tam burada biz devreye giriyoruz; amacımız ise Perry’i 100 kat aşağıya indirip otelden çıkarmak.

Kulağa kolay geldiğinin farkındayım ama kesinlikle değil! Her katta 2 oda bulunuyor, bazı katlardaki asansörler çalışmıyor ve tabii ki olmazsa olmaz mutantlarımız her yerden çıkabiliyor. Aşağıya indikçe mutantlar güçleniyor ve tabii kaçınılmaz (en azından benim açımdan kaçınılmazdı) son; ölüyoruz… Ölünce oyuna tekrar başlamamız gerekiyor, yani 100. kattan; fakat hemen üzülmeyin kat indikçe karakterimizin özelliklerini açıyoruz. Bu özellikleri yeni oyuna başlarken de seçebiliyoruz.

Perry her oda değiştirdiğinde 1 açlık puanı kaybediyor. Eğer açlığımız 0’a düşerse oda değiştirdikçe canımız 2’şer 2’şer düşmeye başlıyor. Her odada eşya bulacağız diye bir şey yok, kısmet bu işler. Oyun her yeni başlağımızda odaları rastgele diziyor; yani oyuna ölüp tekrar başladığınızda o 98. katta sizi acımasızca öldüren mutantı bulamayabilirsiniz. Peki bizi deşen bu mutantlara biz bir şey yapamıyor muyuz? Yapacağınız ilk iş bulduğunuz ilk silahı elinize almak olmalı. Yumruklarınızı konuşturmayı denemeyin acı bir son ile karşılaşabilirsiniz.

Fragtist Skyhill

Oyun point click oyunu olduğundan savaş mekanizması da aynı şekilde gelişmiş, yani tur bazlı vurmacalı bir sistem. İster rastgele istediğiniz bir yerine vuruyorsunuz, isterseniz de savaş sırasında ortada çıkan nişan tuşuna basarsanız, size üç seçenek geliyor. Vurma olasılığınız ve o olasılıkta ne kadar vuracağınız gibi nişan tuşunu kullanarak savaşmanızı tavsiye ederim.

Odamızda mutfak, kapı, yatak ve workbench yükseltmeleri bulunuyor. Bunlar daha farklı türlerde yemek yapmamıza, uyurken kötü bir şey olmamasına, uykumuzu iyi almamıza ve tabii ki daha iyi silahlar yaratmamıza yarıyor. Ama derseniz ki ben topladığımı toplayıp en aşağı yardıracağım (ben denedim ve sonu pek hoş bitmedi), aşağı katlara indikçe güçlenen mutantcıklar sizi bir güzel seviyor. Ayrıca oyunda seviye sistemi de var ve belirli stat’lara yani özelliklere puan verebiliyoruz ve belirli silahları ancak bu statlarımız yeterliyse kullanabiliyoruz.

Fragtist Skyhill

Oyunun grafik ve müzikleri, ambiyansla uyumlu bir şekilde ilerliyor. 2D grafikleri, yeni nesil ekran kartınızın tadını çıkartmanıza izin vermese de oynanış dinamikleri sayesinde bu detaya pek takılmıyorsunuz. Mutantlardan kaçarken veya onları avlarken araya giren melodiler de gayet hoş olmuş.

Peki bu oyun bu fiyata değer mi? 24 TL’lik bir oyun değil, indirim kovalayıp 10 TL altına düştüğünde alınabilir ve tabii ki point click survivor seven biriyseniz, kaçırmayın derim.

[vc_column][review_summary title=”DEĞERLENDİRME” summary=”Aksiyon ve macerayı bir araya getiren Skyhill, hayatta kalmaya çalışırken sabrımızın sınırlarını zorlamayı ihmal etmiyor.” positives=”Point&Click, hayatta kalma türünü sevenler için başarılı
Öldükten sonra bile rastgele gelen odalar
Zorluk seviyesi tatmin edici boyutta
Kendisini tekrar oynattırıyor” negatives=”Dövüşlerin uzun ve sıkıcı olması
Eksik derinlik hissi”][/review_summary][/vc_column]
Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Oyun İnceleme · PC
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com