Kategoriler

Slain! İncelemesi

Slain! Kılıç, büyü, platform, arcade. heavy metal müzik ile oldukça eğlenceli bir oyun mu, yoksa yılın en başarısız yapımlarından mı? İncelememize buyurun.

Eski tip oyunları, kılıcı, arcade oynanışı seviyorsanız, üzerine bir de müzik türünde de Heavy Metal diyorsanız Slain! tam aradığınız oyun olabilir. 25 Mart tarihi ile Steam üzerinden satışa çıktı. Üstelik oldukça eğlenceli bir oyun olma yolunda ilerliyor. İlerliyor diyorum çünkü daha halletmesi gereken bir takım sıkıntıları var. Bir yandan sıkıntılara da değinerek oyun hakkındaki son kararımızı vereceğiz.

Oyunda Bathoryn adında bir kahramanı oynuyoruz, Gotik bir dünyada geçen hikayemizde yedi büyük kulenin yedi büyük kötü adamını (Boss işte ya, bölüm sonu bossu bildiğin) yok ediyoruz. Çocuklarımıza tekrar huzur dolu günler sunmaya çalışıyoruz. Cehennem gibi bölümlerde, bir çok tüyler ürpertici yaratıkla karşılaşıyoruz. Ancak sadece bu yaratıklar yetmezmiş gibi bir de bizi ölümcül tuzaklar bekliyor. Bazen aşağıya doğru inerken, bazen ise yukarıya doğru tırmandığımız, yeri geldiğinde ise bulmacaları çözdüğümüz bir oyun Slain! Tabii bu o kadar da kolay olmuyor, Dark Souls zorluğunda olmasa bile oldukça acı verici savaşlara girmek zorunda kalıyoruz. Werewolf’lardan tutun da Beholder‘lara, Wraith‘lere kadar bir çok düşman bizi durdurmak için her şeyi deniyorlar.

Oynanışta ise güzel detaylar yok değil. En başta söylediğim gibi, bu tip oyunları seviyorsanız Slain! ile çok eğlenebilirsiniz. Mana (Büyü) ve Kılıç geliştirmeleri oldukça iyi, geniş. Her düşman için farklı kılıç tipleri mevcut, Hatta beklediğimden daha fazlasını gördüğümü rahatlıkla söylüyorum. Oyun, Dark Souls kıvamı yakalamaya çalışmış ama tam olmamış. Oyunun bir DS kadar zorlayıcı olmadığını düşünüyorum, hele ki şu sıralar DS3 ile Souls evrenine tekrar adım atmışken Slain! o kadar da işkence eden bir oyun gibi gözükmedi gözüme. Ancak öleceksiniz, hiç beklemediğiniz bir an ölecek ve sinirleneceksiniz 🙂 (Küçük bir çocuk gibi çığlık attıracak zaman zaman 😛 )

Oyunu ilk açtığımızda bizi ufak bir Launcher ile karşılıyoruz. Bu pencereden oyunun grafik kalitesini ayarlayabiliyor, çözünürlüğün kaç olmasını istiyorsak seçiyoruz. Çözünürlükten sonra grafik kalitesini de ne kadar yüksek istiyorsak seçip, kontrol kısmına geçiyoruz. İşte daha bu noktada işler biraz karışmaya başlıyor çünkü yapımcılar sadece yön tuşlarını istediğimiz gibi ayarlayabilmemize olanak sağlamışlar. (WTF abi neden? Neden sadece yön tuşları?) İşin kötü tarafı ayarlayamadığımız halde hangi tuş ne işe yarıyor onu bile göremiyoruz, yani hangi tuşa basacağımız ve bastığımız zaman ne olacağı tam bir gizem (Hafız, yani benim kafam almıyor, nasıl başardınız böyle bir hatayı?). Neyse, oyuna giriyoruz ve muhteşem müzikleri ile bizi karşılıyoruz. Hemen şuraya sıkıştırayım da soundtrackleri dinlemeye başlayın 🙂

https://youtu.be/vkHuFrrd1JI?list=PLdVamkMPHtVEm_nq38aEtgXV85BbIJIoN

Bu arada sizi dertten kurtarayım. “P” ile Pause edip menüyü açabiliyorsunuz. “Q-W-E-R” saldırı yapmak için, “1-2-3-4” Büyü Saldırıları ve Kılıç geliştirmeleri için. Kontroller ile ilgili sıkıntı, sadece hangi tuşun ne olduğunu bulmak değil. Hatta en büyük sıkıntı bu değil, maalesef klavye (benim klavyeme özel bi durum olabilir) ile oynarken gecikme var; mesela sola basıyorum yarım/bir saniye geç tepki veriyor. Bu da oyundan aldığımız keyfi inanılmaz düşürüyor (Yapacağınız işi…). Yani bir de mesela tuşları ayarlamamıza izin vermediniz neden “ESC” değil de “P” tuşuna koydunuz menüyü? Oyundaki en zorlu boss klavyeniz olacak. Üzgünüm ama böyle.

Tuş detaylarını biraz daha açık yazayım isterseniz:
Q – Standart kılıç saldırıları
W – Decapitating. Kafa almaca hareketi (Tüm düşmanlara yapmak için zıplamamız gerekiyor)
İki kere hızlıca R – Hızlıca Backslash yapmak için (Gelen saldırıdan kaçmak için)
P – Pause/Menü
1, 2, 3, 4 – Büyüler

Müzikler demişken. Evet müzikler gerçekten çok güzel ve türü seviyorsanız sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Ancak oyuna girerken kulaklığınızın ya da hoparlörün sesini kısın, çünkü çok yüksek ses ile açılıyor. Oyunun kendi seslerini duymakta zorlandığım için şahsen kısmak zorunda kaldım. Grafik konusunda aslına söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Grafikler ortada eski tip arcade oyunların tadını güzel şekilde yansıtmış durumda. Ancak bazen o kullandıkları yazı fontunda kullanılan harfleri okumak zor olabiliyor.

Bu arada evet oyun acayip şekilde Castlevania’ya benziyor ilk baktığınız zaman 🙂 Son olarak, Wolf Brew Games‘in en kısa zamanda klavyedeki gecikme sorununu çözmesi, ayarlanabilir tuşlar getirmesi gerekmekte. Belki de bugüne kadar yazdığım en kısa inceleme Slain! için oldu. Ancak şu an için bu kadarını hak ediyor.

[vc_column][review_summary title=”DEĞERLENDİRME” summary=”Slain, türünü sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Hataları giderildiğinde tadı damakta bırakacak türden. Alın ya da oyunun yamasını bekleyip sonra alın.” positives=”Müzikler
Türüne uygun grafikleri
Eğlenceli oynanışı (arcade)” negatives=”Klavye ile oynarken gecikme olması
Tuşların henüz ayarlanamıyor olması”][/review_summary][/vc_column]
Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Oyun İnceleme · PC
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com