Kategoriler

AR Nedir?

Uzunca bir süredir hayatımızda bulunan AR tanımı (hayır, “Namus” anlamındakinden bahsetmiyorum, “Augmented Reality”nin kısaltılmışı olan “AR”dan bahsediyorum. -Mert), Türkçe’ye “Artırılmış Gerçeklik” ya da “Zenginleştirilmiş Gerçeklik” olarak çevrilmiştir. Peki nedir?

AR, VR‘ın (Virtual Reality / Sanal Gerçeklik) aksine tamamen sanal bir görüntü yaratarak kullanıcıyı gerçekten izole etmez; var olan gerçek görüntüyü, bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle destekler. Böylece gerçek görüntünün, gerçek zamanlı bir şekilde kullanıcının işine yarayacak şekilde zenginleştirilmesini sağlar.

AR destekleyen pek çok cihaz geliştirilmektedir. Bu cihazlar arasında gözlükler, head-mounted display’ler, kontakt lensler, sanal retinal ekranlar vs. bulunur. Askeri araçlarda, uçaklarda ve kimi otomobillerin ön camlarında da AR teknolojisinin kullanıldığını görebilirsiniz (ayrıntılı bilgi için Wikipedia‘ya bakabilirsiniz). Bunlarla birlikte, şu anda telefonunuza indirip kullanabileceğiniz; ya da hâlihazırda telefonunuzda yüklü olan AR uygulamaları da vardır.

ar-fragtist

Şu anda bu teknolojiyi HERE Maps‘in LiveSight özelliğinde kullanmak mümkündür mesela (Nokia City Lens / HERE City Lens). Bu, kamerayı tuttuğunuz yöndeki mekânları gösteren bir özellik/uygulamadır örneğin. Gerçek görüntüyü, mekân etiketleriyle destekler.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz gün Türkiye ofisini açan Blippar‘ın uygulaması da, AR uygulamalarına bir örnektir. Google Googles ve Wikitude gibi diğer bilinen app’ler de mevcuttur. Bu saydıklarımızın, buz dağının görülen yüzü olduğunu belirtelim ama. Açın bakın mağazalara, ilginizi çeken bir AR uygulaması bulabilirsiniz belki.

Görüntülenmeler:
17
İlgili Kategoriler
Donanım · Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com