Kategoriler

AVRCP Nedir?

Bluetooth destekli cihazlarda, pek çok Bluetooth profili vardır. Daha önce irdelediğimiz A2DP‘nin yanı sıra bizi en çok ilgilendiren bir diğer profil de AVRCP’dir. Peki, nedir AVRCP?

AVRCP, “Audio/Video Remote Control Profile“ın kısaltılmışıdır. Türkçeye “Ses/Video İçerikleri için Uzaktan Kumanda Etme Profili” olarak çevirebileceğimiz teknoloji, basite indirgersek eğer bizim gibi kullanıcılar için Bluetooth kulaklıklar/hoparlörler vs. üzerindeki kontrollerin desteklenmesi anlamına gelir. Şarkı değiştirme, duraklatma, ses açıp kapama gibi uzaktan kumanda kontrollerine sahip olması için, söz konusu Bluetooth destekli ürünlerin AVRCP desteğinin bulunması gerekir.

Kulaklık, telefon vs. cihazlardan sıyrılarak biraz daha genel bir tanım yapacaksak eğer AVRCP; farklı komutları, bir kontrol cihazından bir hedef cihaza yollamak için desteklenmesi gerekli olan bir Bluetooth profilidir. Bluetooth desteği bulunan her türlü cihazda (yani aklınıza yalnızca telefon/kulaklık vs. gelmesin) bulunabilir.

Tüm diğer profillerde olduğu gibi, AVRCP’nin kullanılması için de hem kontrol; hem de hedef cihazların bu profili destekliyor olması gerekir.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com