Kategoriler

“DCIM” Nedir?

DCIM

Öncelikle dijital kameraların, sonrasında da kameralı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte her birimiz çılgın gibi resim çeker olduk. Sonrasında da, hayatımıza pek çok tabir girdi. Ancak o tabirlerden biri var ki, pek dikkat çekmez. Bir zamanların “AVSEQ01“i gibi, sürekli görsek de umursamayız. Peki nedir bu tabir? Başlıkta da okuduğunuz üzere “DCIM”. O zaman sorumuzu bir daha soralım: “DCIM” nedir?

DCIM, İngilizce “Digital Camera Images”ın (yani, “Dijital Kamera İmajı) kısaltılmışıdır ve dijital kameraların, dijital resimleri kaydetmek için kullandıkları kök dosyanın ismidir. O nedenle herhangi bir dijital kamerayı bilgisayarınıza bağladığınızda, “DCIM” klasörü istemsiz olarak “Resimlerin olduğu klasör.” anlamına geliyor pek çoğumuz için (ve bilgisayarımız ile yüklü yazılımlar için de). Anlamının ne olduğunu ise bilen, muhtemelen epey azdır diye tahmin ediyorum. Şimdi biraz, klasörün geçmişine bakalım.

Fragtist-HTC-RE-Kamera

Aralık 1998’de oluşturulan “DCIM” dosya sistemi, JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association / Japon Elektronik ve Bilgi Teknoloji Endüstrileri Birliği) tarafından DCF’nin (Design Rule for Camera File System / Kamera Dosyalama Sistemi Dizayn Hükmü) bir parçası olarak geliştirilmiş. Amaçsa basit: Tüm dijital kamera dosyalama sistemlerini standart bir hâle getirmek. Böylelikle kullanıcının yanı sıra, bilgisayar ve bilgisayarda kurulu olan yazılımların da fotoğraflara kolaylıkla ulaşmasını ve import etmesini sağlamak.

Bundan böyle DCIM klasörüne bakış açınız değişecektir diye umuyor, bir sonraki sözlük yazımızda görüşmek üzere diyorum. Kim bilir, belki orada da “AVSEQ01″i anlatırız… (:

Esen kalınız.

Görüntülenmeler:
12
İlgili Kategoriler
Donanım · Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com