Kategoriler

FPS ne anlama gelir?

FPS’nin 2 adet anlamı bulunmaktadır. Bir tanesi, Quake, Doom, Half Life, Counter-Strike gibi oyunların bulundugu sınıfın adı Birincil Şahıs Nişancı’yı, öbür anlamı ise Saniye Başına Kare’dir.

Saniye Başına Kare olarak FPS’yi ele aldığımızda bilgisayarınızda bir oyun oynarken, bilgisayar bileşenlerinizin bir arada çalışarak bir saniye içerisinde kaç adet resim taradığını ifade eder.

Bilgisayar bileşenlerinize bağlı olarak aldığınız FPS her oyun ve bu oyunlar için kullandığınız ayarlara göre değişecektir. Bazı oyunlar kendi içerisinde bu değeri göstermek için bir ayara sahip iken bazı oyunlarda malesef böyle bir özellik bulunmuyor. Bu tür durumlarda Fraps, MSI AfterBurner (Nvidia ekran kartı kullanıcıları için), CCC (Cataclyst Control Center, AMD ekran kartları için) gibi programlar kullanabilirsiniz.

Hangi FPS ile görüntünüzün nasıl olacağına gelirsek

10 ve altı FPS ile görüntünüzün bir sunum dosyası gibi olacağını söyliyeyim.

20-10 FPS Görüntünüde akıcılık var fakat sanki hızlı geçen bir sunuma her an dönebilir.

30-20 FPS Oyununuz artık akıcı hale geldi ve sunumdan öteye geçti. Hala daha karşıdan gelen kişinin sizi nasıl bu kadar çabuk vurduğunu düşünüyorsunuz artık.

40-30 FPS Artık tepkileriniz daha hızlı ve birden daha fazla öldürmeye başladınız. Sizden önce davranıp sizi öldürebilen bir kaç kişi var artık.

50-40 FPS Sizi vuran neredeyse tek bir kişi kaldı artık, düşmanlarınız birden ortada belirmiyor.

60-50 FPS Kıran kırana bir maç için hazırsınız artık. İlk önce siz görüp karşıdakini siz öldürüyorsunuz. Fare hareketlerinin akıcılığı sayesinde keskin nişancı tüfeği kullanmak hiç bu kadar kolay gelmemişti daha önce.

Oyun içerisinde aldığınız FPS’yi yükseltmek için grafikleri düşük bir seviyeye getirmeniz gerekebilir. Eğer grafikler en düşük ayarlardaysa o zaman aldığınız FPS’ye göre yeni bir bilgisayar yolu gözükmüş demektir size.

Kısacası iyi FPS=iyi donanım demektir.

Görüntülenmeler:
33
İlgili Kategoriler
Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com