Kategoriler

GLONASS Nedir?

Cep telefonu konumlandırma servisleri arasında görebileceğiniz GLONASS, Глобальная навигационная спутниковая система (Globalnaya Navigatsionnaya Sputnikovaya Sistema / Global Navigation Satellite System)’nın kısaltmasıdır.

İngilizce veya Rusça bilen takipçilerimiz durumu kavradılar; ancak bilmeyen arkadaşlar için yakından bakalım GLONASS’a. Türkçe tabirle Global Navigasyon Uydu Sistemi, Sovyetler Birliği tarafından geliştirilmesine 1976 yılında başlanan, 1995 yılında ise tamamlanan bir konumlandırma sistemidir. ABD’nin GPS‘inin ardından GLONASS, dünyanın ikinci uydu konumlandırma sistemi olarak tarihe geçmiş; GLONASS’ı Avrupa Birliği’nin Galileo’su ile Çin’in Compass‘i takip etmiştir.

SSCB’nin çöküşünün ardından 2001’e kadar yalnızca 7 adet faal uydusu bulunan GLONASS, Vladimir Putin’in isteğiyle yeniden yapılandırma içine sokulmuştur. 2010 yılında tüm Rusya topraklarını etkisi altına almış; Ekim 2011’de toplam 24 adet uydusuyla global kapsama alanına kavuşmuştur (yeni nesil GLONASS-K da bu yılda ortaya çıkmıştır). En karizmatik uydu takip sistemi ismine sahip olmasıyla da göz doldurmaktadır (ama bunu söylemeliydik).

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com