MAC Adresi Nedir, Nasıl Öğrenilir? MAC Adresi Nedir, Nasıl Öğrenilir?
MAC adresi, İngilizce “Media Access Control (Ortam Erişim Yönetimi)”ün kısaltmasıdır. Fiziksel network ürünlerine, üretici firma tarafından atanan 48 bit’lik bir numaradır ve sadece atandığı... MAC Adresi Nedir, Nasıl Öğrenilir?

MAC adresi, İngilizce “Media Access Control (Ortam Erişim Yönetimi)”ün kısaltmasıdır. Fiziksel network ürünlerine, üretici firma tarafından atanan 48 bit’lik bir numaradır ve sadece atandığı ürüne özeldir. Ethernetin de dahil olduğu pek çok IEEE ağ teknolojilerinde ağ adresi olarak kullanılır; yani ağ donanımının tanımlanmasını sağlar (telefonunuzdaki IMEI adresi gibi düşünün).

MAC adresleri, donanım içerisinde (ROM’a) saklanır. Ethernet donanım adresi (ethernet hardware adress (EHA), donanım adresi (hardware adress) ya da fiziksel adres (physical adress) olarak da bilinir. Sadece atandığı ürüne özel olduğundan, aynı MAC adresine sahip olan birden fazla ağ cihazı yoktur.

MAC adresi, yerel ağ içi haberleşmede kullanılır. Aynı ağdaki cihazlar, MAC adresleri sayesinde birbirlerini bulurlar. MAC adresleri filtrelenebilir; böylece ağa, istenmeyen bir cihazın erişmesi engellenebilir. Bu adresi kullanan protokoller arasında, her birimizin her gün bir şekilde kullandığı WiFi ve Bluetooth da vardır. MAC adresi, yapı itibariyle donanımı üreten firma ve donanımın kendisini de işaret eder.

Basitçe MAC adresi nedir, öğrendik. Peki bilgisayarımızda MAC adresini nasıl bulabiliriz? Bunun birkaç yolu var, ancak en kolaylarından birini yazıyorum.

Windows 8’de Başlangıç Ekranı’ndayken, Windows 7’de ise Başlat’taki arama çubuğuna “cmd” yazarak komut penceresini açıyoruz. Buraya da “ipconfig /all” yazdığımız anda karşımıza pek çok bilgi dökülüyor. Üstlerde “Fiziksel Adres (ing. Physical Adress)” yazan kısmın karşısında gördüğünüz harf ve rakamlar bütünü sizin MAC adresiniz (şöyle bir şey olmalı: 00-x0-xx-xx-xx-xx-00).

Not: Cep telefonunuzun/tabletinizin vs. Wi-Fi MAC adresinin nasıl bulunacağına da, marka ve model yazarak Google’dan kolayca erişebilirsiniz. Bu, konsolunuz için de geçerli.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.