Kategoriler

mAh Nedir?

mAh, ingilizce “miliampere-hour (miliamper-saat)“ın kısaltmasıdır. Peki biri diğerinin kısaltılmışı olan bu iki tabir ne anlama gelir?

mAh ya da miliampere-hour, pillerin tek seferde toplam ne kadar enerji depolayabildiğini gösterir. O nedenle daha fazla mAh değerine sahip olan piller, daha büyük, ağır ve/veya kalın olurlar.

Şimdi işibiraz rakamlara dökelim isterseniz. Örneğin 3000mAh’lık bir pil, 1500mAh’lık bir pile nazaran iki kat daha fazla enerji depolayabilir. Ve tabi ki fiziksel olarak da daha büyüktür. Tabi şarj edilme süresi de daha uzun olabilir.

Pillerin boşalma süreleri, yalnızca sahip oldukları mAh değerine bağlı değildir biliyorsunuz. Bunu şöyle açıklayalım: Örneğin 100 miliamper çeken bir cihaza 1500mAh bir pil takıldığında, pil 15 saatte boşalır. Ancak 150 miliamper çeken bir cihaz, aynı pili 10 saatte boşaltabilir. Aynı mantıkla 3000mAh’lık pil ilk cihazı 30 saat; ikinci cihazı 20 saat çalıştırabilecek kapasiteye sahiptir.

Ancak pillerin boşalmasını pek çok etmen etkilediğinden, bu rakamlar düz mantıkla söylenmiş rakamlardır. Onu da buraya ufacık bir not olarak ekleyelim.

Görüntülenmeler:
56
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com