Kategoriler

NAS Nedir?

İngilizcesi “Network-attached Storage” olan NAS, Türkçe’ye “Ağa Bağlı Depolama” olarak çevrilmiştir ve ağa bağlı depolama/sunucu çözümüdür.

Peki her şeyi bir kenara bırakalım şimdi: Düz ev kullanıcısının kullanımına sunulan NAS’ların ne gibi faydaları vardır?

Kendisi de temelde bilgisayar olan bu NAS kutuları, istediğimiz kapasiteyle doldurabileceğimiz bir veya birden fazla sabit disk yuvası ihtiva eder. Ağa bağlanan bu cihazlara, buradaki diğer cihazlar/bilgisayarlar tarafından kablolu/destekleniyorsa kablosuz olarak ulaşılabilir. Böylece evimizdeki tüm cihazlar için ortak bir depolama çözümümüz olur.

2010 yılından itibaren oldukça popülerleşen NAS cihazlarının bir diğer gözde özelliği de,kişisel bulut sistemimiz olarak kullanılabiliyor olmaları. Pek çok üretici, bu tür bir kullanım için mobil uygulama sunar; böylece evimizden çok uzaktayken bile tüm dosyalarımıza kolaylıkla ulaşabiliriz.

Eh, bunu çeşitli bulut servisleriyle de yapabiliyoruz?”diyebilirsiniz; o zaman da, NAS cihazının en büyük artısı devreye giriyor: Ücretsiz olarak ve tamamen bizim belirlediğimiz ölçüde terabyte’larca veriyi tutabilmesi (ki farklı RAID çözümleri kullanabiliyor olmamız da bir diğer artı). Gerçi kimi üreticiler, bunun için belli bir zamandan sonra ücret talep edebiliyorlar; o nedenle NAS sistemi almadan önce bu konuyu da araştırmadan geçmeyin deriz.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com