Kategoriler

Paralaks Nedir?

Paralaks (İngilizce: Parallex) bir objeye farklı iki noktadan bakılmasıyla, o objeyi farklı şekilde görmeye denir.

Basit bir deneyle bunu siz de görebilirsiniz. Ellerinizi monitör ve gözleriniz arasında tutup gözlerinizi sabit tutarak kafanızı soldan sağa doğru götürdüğünüzde ellerinizin arka plana göre daha hızlı hareket ettiğini görürsünüz. Bir diğer örnek ise (ki bunu sürekli yaşamaktayız) parmağınızı bir kol boyu uzaklıkta tutup tek gözünüzle baktığınızda parmağınızın farklı yerlerde durduğunu görürsünüz. İşte iki gözümüzün olmasının sebebini de burada öğrenmiş oluyoruz, iki gözümüz sayesinde üç boyutlu görmemiz mümkün oluyor.


Bu efekti özellikle eski oyunlarda görmek mümkündü. Bir araba yarışı oyununda araba, ağaçlar ve dağ varsa, ağaçlar dağa göre daha çok hareket ederdi. İşte bu üç boyutlu dünyanın doğal efektine Paralaks efekti denilmekte.

Apple’ın iOS 7 işletim sistemine getirdiği bu özellik ile ünlenen bu efekt de telefonlara bir üç boyutluluk özelliği getirmekte. Gözlüksüz üç boyut sağlayan bu efektin de iOS 7’deki çalışma prensibi yukarıda anlattığım araba yarışı örneğiyle aynı. iPhone’un duvar kâğıdı en arkada bulunan tabakayken, uygulamalar ise onun önündeki tabaka. Siz telefonunuzu sağa ve sola doğru hafif çevirdiğinizde uygulama ikonlarının hareket ettiğini görebilirsiniz. Bu üç boyut hissini veren efekti WhatsApp uygulamasında mesajlaşırken veya Twitter uygulamasında profil fotoğraflarında da görebilmeniz mümkün.

Telefonun jiroskopunu kullanarak bu efekti yaratan iOS 7’de ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Hareketi Azalt menüsünden bu efekti açıp kapatabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
40
İlgili etiketler:
· · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com