Kategoriler

SAR Nedir?

SAR, İngilizce “Specific Absorption Rate”in kısaltılmışıdır ve Türçe’ye “Özgül Emilim Oranı” olarak çevrilmiştir. Peki SAR nedir?

SAR değeri, radyo frekans (RF) elektromanyetik alana maruz kalındığında beden tarafından soğurulan enerji oranı ölçüsüdür. Başka bir tabirle, cihazın yaydığı elektromanyetik güçtür. Birim doku kütlesi başına soğurulan güç olarak tanımlanır ve birimi W/kg‘dır. SAR değeri ortalaması ya tüm beden üzerinden, ya da küçük bir örnek hacim (genelde 1g veya 10g doku) üzerinden alınır.

SAR, genel olarak cep telefonların ve MR cihazlarından soğurulan enerjiyi ölçmek için kullanılan bir birimdir. 100kHz ile 10GHz aralığında bulunan alanlara maruz kalma düzeyini ölçmek için kullanılır.

Şimdi işi biraz ciddileştirelim (ondan önce de piyasadaki pek çok modelin SAR değerini şuradan kontrol edebileceğinizi belirtelim). Özellikle merdiven altı/sokak arası telefoncularda satılan çin malı telefonların SAR değerinin ne olduğu belli değildir. O nedenle bu tür telefonlara yönelmenizi tavsiye edemeyeceğiz; lakin yüksek SAR değeri, kısa ve uzun vadede ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Bizden söylemesi.

Diğer telefonlarda da SAR değeri yüksek olabilir pek tabi. Alırken buı konuya da özen göstermenizi rica edeceğiz. Bir telefonun sahip olması gereken SAR değeri, Amerika’da 1.6W/kg’nin; Avrupa’da ise 2W/kg’nin altındadır (ancak 1’in üstü değerlerin tehlike arz ettiği de söylenmektedir). Dediğimiz gibi, telefon seçerken SAR değerini sakın ha sakın ihmal etmeyin, fason telefon kullanmaktan kaçının.

Tavsiyemizdir.

Görüntülenmeler:
9
İlgili Kategoriler
Sözlük
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com