Kategoriler

F1 2023 İncelemesi

F1 2023 İncelemesi

Formula 1 oyun serilerinin son oyunu olan F1-23 resmi olarak piyasaya sürüldü. Serdar bu incelemede, F1-23’ün iyi, kötü ve hatalı yönlerine genel bir bakış atıp, oyunu satın alıp almamanız yönünde fikrini sunacak. Işıklar söndüyse başlayalım.

“F1-23’teki ilk göze çarpan yenilik 2 yeni pist gelmiş olması. Qatar ve Las Vegas yarış pistleri oyuna dahil edilmiş vaziyette.

İyileştirmelerden biri, neredeyse bütün oyuncular tarafından onay almış olan yol tutuşu. F1-22 aksine, bu yılki oyun daha gelişmiş ve yumuşak bir araç kontrolüne olanak sağlıyor. Gamepad ile oynamak eskisine nazaran daha rahat hale getirilmiş ve bu incelemeyide yaparken direksiyonumun olmasına rağmen gamepad ile oynama deneyimine değindim. Daha duyarlı ve oyuncuların aracın kaymasına cevap verebileceği şekilde düzenlemişler. Eskiden gamepad ile oynarken araba kayınca tutamıyorduk, artık en azından buna bile bir çaremiz olabiliyor. Yapay zeka F1-22’ye göre geçişlerde size daha fazla alan ve imkan sunuyor, ama tam olarak hala mükemmel değil. En azından eskisi gibi yarış çizgisinde ne olursa olsun tren gibi gitmeye devam etmiyorlar. Ek olarak, yarışları daha ilgi çekici ve dinamik hale getiren geniş bir stratejik seçenek yelpazesi mevcut ve yarışta kırmızı bayrak özelliğini getirmişler.

Breaking Point olarak bilinen hikaye moduna, F1-23’le birlikte devam ediyoruz. Hatta oyuna girerken bir önce ki sezonda neler olduğuna dair size kısa bir özet de geçiyor. Gerçi geçen sezon HAAS üzerinden giderken yeni oyunda Alpha Romeo diye göstermişler. Nasıl bunu unuttular anlam veremedim ama olsun, sonuçta oyun bozan bir problem değil. Hikaye modundaki ara sahneler ve seslendirme mükemmel, sürükleyici ve sinematik bir deneyim sağlıyor. F1-22’de de tecrübe ettiğimiz röportajların ve sosyal medya unsurlarının entegrasyonu oyuna ekstra bir gerçekçilik katmanı ekleyerek genel hikaye anlatımını geliştiriyor.

Şimdi gelelim olumsuzlara. F1-23 birçok olumlu yöne sahip olsa da, dezavantajlarından da payını alıyor. Hikaye modu, ilgi çekici anlar sunmasına rağmen, genel olarak yaratıcılık açısından yetersiz kalıyor ve oyuncuyu baştan sona içinde tutmayı başaramıyor. Bir yarış oyununda ne kadar hikaye arayabilirsin diyebilirsiniz, doğru zaten genel olarak tahmin edilebilir bir hikaye moduna sahip bu yüzden. Bu modda pist içi aksiyonda çeşitlilik olmaması oyuncu olarak bizi üzüyor. Genel olarak çoğu bölüm ilk 10 dışında başlamak ve ilk beşte bitirmeyi hedeflemek gibi benzer bir yapıyı takip ediyor. Kırmızı bayraklar ve yeni pistlerin hikaye moduna dahil edilmemesi yarışı tahmin edilebilirlik kısır döngüsüne hapsediyor.

Bir diğer önemli dezavantaj ise hem hikâye modunun hem de F1 World modunun zorluk seviyesi. Hikaye modu, en zor zor ayarında bile, deneyimli oyuncular için çok kolay geliyor ve bu da genel mücadeleyi azaltıyor. Benzer şekilde F1 World modunda da uygun bir zorluk seviyesi bulunmuyor ve ilk yarışlar beklenenden çok daha kolay oluyor. Bu durum daha deneyimli oyuncuların kendilerini zorlanmamış hissetmelerine ve devam etme isteğinin kaybolmasına sebep veriyor.

F1 World modu, heyecan verici bir eklenti olmasına rağmen, küçük sıkıntılardan muzdarip ve bazı özelliklerden yoksun. Envanter yönetim sisteminde kapsamlı sıralama ve filtreleme seçeneklerinin olmaması sinir bozucu olabiliyor ve belirli parçaları bulmak için çok zaman harcamaya sebep oluyor. Ek olarak, sınırlı envanter alanı ve yenilerini yerleştirmek için parçaları manuel olarak sökme ihtiyacı oyunu çok yavaşlatıyor.

Oyuna eklenen kırmızı bayrak özelliği bazen çok tutarsız çalışabiliyor ve bu da yarış için problem yaşamanıza sebebiyet veriyor. Ama bunun zamanla güncelleme gelerek düzelteceklerine inanıyorum.

F1-23’ün iyi ve kötü yönleri göz önüne alındığında, oyun karışık bir deneyim sunuyor. İyileştirilmiş yol tutuşu, geliştirilmiş yapay zeka, hikaye modu ve F1 World kesinlikle öne çıkan özellikler. Ancak, belirli modlardaki zorluk eksikliği bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilir. F1 serisinin sadık bir hayranıysanız F1-23 almak için dikkate değer. Ancak, öncelikle F1 World modunda zorlu bir oynanış veya yenilikçi özellikler arıyorsanız, satın almadan önce olası güncellemeleri ve yamaları beklemek isteyebilirsiniz.

Bu incelememizde buraya kadar. Kendinize tatlı bakın, bol oyunlu günleriniz olsun, görüşmek üzere.”

Valorant’ın Yeni Ajanı Deadlock Rakiplerini Yakalamaya Geliyor

Görüntülenmeler:
818
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Oyun İnceleme · Video
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com