Oyuncu Teknolojisinin Kalbine Ziyaret Oyuncu Teknolojisinin Kalbine Ziyaret
Mekanik klavye deyip geçmeyin Mekanik klavyelerde sizin için önemli olan ilk şey nedir? Tuşların sertliği? Rahatlığı? Klavyenin dayanıklılığı? Veya sadece estetiği? Hatta belki de... Oyuncu Teknolojisinin Kalbine Ziyaret

Mekanik klavye deyip geçmeyin

Mekanik klavyelerde sizin için önemli olan ilk şey nedir? Tuşların sertliği? Rahatlığı? Klavyenin dayanıklılığı? Veya sadece estetiği? Hatta belki de hepsi?

Henüz Türkiye’ye adım atmamış olan G910 Orion Spark gezimizin en önemli misafirlerinden biriydi. G910’a giriş yapmadan önce bir klavyenin nasıl test edildiğine değinmek isterim. Sadece mekanik klavye değil, aynı zamanda günümüzün normal klavyeleri de PC platformlarının vazgeçilmez diğer bir donanımı. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen mekanik klavyeler, “klik” sesinin rahatlığını yaşatmak için birebirdir. Hem daha farklı bir his yaratır, hem de tuşu hissettiğimiz an sanki “evet başardım” düşüncesiyle kendinizi mutlu edersiniz. Kısa tepkime süreleri ve uzun ömürlü olmalarıyla, yazış hissini birebir yaşatırlar. Sevgili Logitech, mekanik klavyelerin tuşlarının dayanıklılığını ölçmek için tıpkı mouselarındaki gibi özel üretilen makinalarla, mekanik klavyelerini  farklı testlere tabi tutuyor.

Özellikle video oyunlarında sıkça kullandığımız W, A, S, D tuşları günlerce süren aşamalardan geçiyorlar. Yön tuşları ve diğer sık kullanılan tuşların her biri farklı testlerle oyunculara sunuluyor ve son olarak “kesin onay” alırsa piyasaya sürülüyorlar.

Fragtist-Logitech-Lab26

Özel Romer-G anahtarları ve akıllı RGB aydınlatma özelliğine sahip, renkleri ve profilleri özelleştirmek için binlerce seçenek sunan G910 ile tanışma fırsatı bulduğumuz Logitech Lab gezisinde, gerçekten renklerin gücüne tanık oluyoruz. Tabii şimdiden belirtmekte fayda var, fabrika sürümünü denediğimiz için piyasaya çıkışında değişiklikler olabilir. Kendi arayüzünde tuşlara özel macrolar atayabiliyor ve ayrıca oyun türüne göre de klavyenin tuşlarını renklendirebiliyoruz.

Fragtist-Logitech-Lab29

Klavye mekanik anahtarlara sahip, 16.8 milyondan fazla renk seçeneği mevcut ve bunları farklı tuşlara atayabiliyor veya sık kullandığınız tuşlara da seçebiliyorsunuz. Kendi arayüzünün kullanımı son derece kolay. 9 adet programlanabilir G tuşuna sahip, 27 komut destekliyor. Akıllı telefon veya tabletimizi, akıllı yuvasına yerleştirerek sadece mouse ile bile bir yarış oyunu bile deneyimleyebiliyoruz. Tek yapmamız gereken oyuna sahip olan tabletimizi klavyenin yuvasına yerleştirmek ve G910’un kendi arayüzünden ayarları doğru bir şekilde tanımlamak. İşte işin sihiri burada başlıyor.

G910, bugüne kadar üretilen en hızlı klavye olma özelliğine sahip. Macro ayarlaırnın yanında, bir oyuna göre renkleri entegre edebiliyoruz. Örneğin, bir yarış oyunu oynadığımızı düşünelim. Aracın hızına bağlı olarak klavyenin tuşlarının renkleri değişebiliyor. Hız durumuna veya oyunda yer alan yoldaki işaretlere bağlı olarak, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak farklı renkleri tuşlarda görmek mümkün. Yok o kadar renk istemem derseniz, tek bir tuşla tüm ayarları sıfırlayarak, normal bir mekanik klavye görünümüne sahip olabiliyoruz. Klavyenin tuşları mekanik bir klavyeye oranla daha yumuşak ve hassas. Tuş tasarımları, kenar vuruşu hissini çok iyi yaratıyor.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.