Kategoriler

Gelmiş Geçmiş En İyi PC Oyunları

En iyi PC oyunları

Epic Games‘ten Craig Pearson, Epic Games Store‘da bulunan, gelmiş geçmiş en iyi PC oyunları listesini çıkardı. Canavar gibi bir PC’den dizüstü bilgisayara kadar sahip olduğunız donanım ne kalitede olursa olsun, oynayabileceğiniz bir oyun var. Yeni oyunlar, eski oyunlar, oyun tarihinin ilk dönemlerine ait klasik PC oyunlarını geri getiren oyunların bulunduğu listeye bir göz atın.

Prey

Prey, şekil değiştiren Mimicler tarafından istila edilmiş bir uzay istasyonu olan Talos I’de geçen sürükleyici bir simülasyon oyunu. Bu devasa açık dünyadaki her şey, bir uzaylı olabilir. Kupa bardaklarıyla dolu masalar, gölgelerde gezinen uzaylı örümcekleri barındırabilir ve “ıslak zemin” tabelaları koridor boyunca kayarak seni bu sıkıntılı istasyona doğru çeker. Prey’den sağ çıkıp çıkmayacağın, artan bir paranoyayla gündelik nesnelerle uğraşırken ne kadar becerikli olabileceğine bağlı.

Prey, oyuncuları yaratıcı olmaya itiyor. Eşyaları ele geçirmene (ve bir kupa bardak gibi boşluklardan geçmene) veya kapalı alanlara ulaşmak için devasa merkez boyunca süzülerek ilerlemene izin veren yeteneklerle oyun seni keşif yapmaya teşvik ediyor. Hatta duvarlar ve boşluklar üzerinde kendi rotalarını oluşturmanı sağlayan bir silah olan GLOO Cannon’ı bile sunuyor. Tabii bir uzaylıyı dondurmak için de kullanabilirsin.

Bu oyun resmen devasa bir bulmaca. Oyuncudan iyi nişan alma ve hızlı reflekslerden daha fazlasını bekleyen güzel ama tuhaf bir gizem.

RimWorld

RimWorld bir strateji oyunu olduğu kadar, aynı zamanda işbirliğine dayalı bir hikâye motorudur. Yeni kaza yapan küçük bir kolonist grubunun sorumluluğunu alacak ve barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayıp akıl sağlıklarını korumaya çalışacaksın. Sen tüm bunlarla uğraşırken hikâye anlatıcısı (farklı geçmişlere sahip gerçekçi karakterler), koğuşlarının moralini yükseltecek veya duygusal olarak yıkıma uğratacak olaylar hazırlayacak.

Derin bir oyun seni bekliyor. Kolonistlerinin de kendi ihtiyaçları, arzuları, becerileri, iç düşünceleri, toplumsal çatışmaları ve daha pek çok farklı yanları var. Onları yönetmek bir aileyi büyütmeye benziyor. Onlara hedefler, ihtiyaç doğdukça üstlenmeleri gereken uzun potansiyel görevler dizisi vereceksin, ancak her birinin geçmişi ve zihinsel durumları nasıl performans gösterecekleri konusunda belirleyici olacak. Sonunda kolonin, cinnet geçirmekten bir hakaret uzakta olan insanlarla dolu karmaşık bir sığınak halini alacak. Hikâye anlatıcısının harekete geçmesine gerek kalmadan, kolonistleri idare etmek sırf bu yönden bile zorlayıcı olacak. Ancak tam da bir korsan baskını başladığı sırada böyle bir olayın yaralarını sarma sürecinde olduğunu hayal et.

RimWorld başkalarının hayatını izlemekten zevk alacağın bir oyundur, aynı zamanda kalıcı anılar yaratıp hatta ruhunda birkaç yara açacak bir oyundur.

Hades

Hades gibi bir oyunu piyasaya sürmek büyük özgüven ister. Zalim tanrının yeraltı krallığından kaçmaya çalışan Hades’in oğlu Prens Zagreus’sun. Oyunun geliştiricisi olan Supergiant Games, karakterin ölümünün gelişim için gerekli olduğu bir oyun yaptı, bu nedenle her denemen seni oyunun başına geri döndürecek, ancak bir sonraki denemen için daha hazırlıklı olacaksın.

Geri gelmeye devam edeceksin. Seviyelerdeki rastgele zorluklar, harika bir şekilde tasarlanmış dünyalara muazzam bir yeniden oynanabilirlik sağlıyor. Önceki denemelerinde topladığın kaynakları, silah ve beceri satın alarak sonraki denemelerini daha ilginç hale getirmek için kullanabilirsin. Her ölüm ve yeniden doğuşla birlikte, yeraltı dünyasının tanrıları ve yaratıkları seninle konuşmaya başlayacak ve kaçmaya çalıştığın bu dünya hakkında daha derin bir fikir sahibi olmanı sağlayacak.

Tam da aradığın oyun. 30 dakikalık kısa süreli denemeler, bir kez daha denemeye karar vermen halinde bir öğle yemeği molasına veya daha uzun sürelere sığabilir. Ve muhtemelen denemeye devam edeceksin.

The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition

Son birkaç yılda RYO denince akla gelen bir oyun varsa, o The Witcher 3’tür. 2015 yılında piyasaya çıktığından bu yana oyuncuların durmaksızın Rivialı Geralt’ın evlatlık kızını aramaya geldiği, sunduğu açık dünya macerasının sonu olmayan bir oyun.

Geralt, insanlar arasında derin şüphe uyandıran ve ender bir yetenek olarak kabul edilen bir canavar avcısı ve katilidir. Ama topraklarında dolaşan canavarlarla başa çıkabilmek için insanların ona ihtiyacı var. Canavarların peşine düşmek ve onlarla silah ve sihirle savaşmak için duyularını kullanabilir. Mezralardan kasabalara, kasabalardan şehirlere her yeri dolaşır ve yol üstünde karşılaştığı hikâyeleri çözüme kavuşturur. Oyunun her anında, detaylara gösterilen özen seni şaşkına uğratacak. Geralt, siyasi entrikalarda rol oynayabilir, hükümdarların kaderine yön verebilir veya eski bir sevgilisiyle sohbet ederken farelerle dolu bir bodrum katını dezenfekte edebilir.

Politik durum, savaştığı bataklıklardan daha karanlık ama bunca zaman sonra oyunu hâlâ bu kadar ilginç ve hayata dair kılan da bu zaten. The Witcher 3, kendisi gibi hiç eskimeyen ilgi çekici ve tepkisel hikâyelere sahip. Bunu kanıtlamak için, temel oyunda bir yeni nesil güncellemesi yapıldı. Grafiklerden tutun ses ve kontrollere kadar her şey modern standartlara getirildi, ancak hikâyeye hiç dokunmadılar. Çünkü bu oyunun hikâyesi hiçbir zaman eskimez.

God of War

God of War, Tanrılar hakkında, oldukça insani bir hayatta kalma hikâyesidir. Midgard’da aile hayatına geçiş yapan Kratos ve küçük oğlu, karısının küllerini dokuz diyarın en yüksek zirvesine serpmek için bir yolculuğa çıkar. Burası canavarlar ve diğer tanrılarla dolu tehlikeli bir yer ve Kratos oğluna dünyayı dolaşmanın inceliklerini öğretmek zorunda. Ah tabii ya, bir de fizik yasalarına meydan okuyan harika bir sihirli baltası var.

Oyunun çok fazla tanımı var. Her şeyden önce, kesinlikle klasik ve acımasız bir aksiyon-macera oyunu ve orijinal PlayStation 4 oyununun harika bir uyarlaması. Sahip olduğu balta, oyun tarihindeki en iyi araçlardan biridir ve Kratos’un yaptığı her şeyin merkezinde yer alır. Yaratıkları dondurabilir, hedeflere odaklanabilir ve fırlatıldıktan sonra Kratos’un kanlı ellerine geri dönebilir. Tam da tanrılara yakışır bir silah.

Oyundaki İskandinav dünyası (Kratos önceki oyunları Yunanistan’da geçirmişti), Kratos’a yeni dostlar ve düşmanlar getiriyor ve bu engin trajedideki her karaktere kendilerini ifade etme şansı veriyor. Bu bir açık dünya oyunu değil, ama büyük bir haritaya sahip ve bazı tanrısal kişiliklere de yer veriyor.

Ama özünde, tüm bildiklerini oğluna aktaran ve onun iyi biri olmasını uman bir babanın hikâyesini anlatıyor.

Outer Wilds

Her 22 dakikada bir, güneş sisteminin merkezindeki yıldız patlar ve seni oyunun başına geri döndürür. Her döngüdeki sırları ortaya çıkarararak pek çok yaşam ve ölümü kapsayan bu felaketin çözümünü parça parça keşfetmen gerekiyor.

Outer Wilds, bir keşif oyunudur. Daha fazla sırrın kilidini açan sırları keşfetmenin hazzını yaşatır. Seni dil ve unutulmuş yerler hakkında bir yolculuğa çıkaran ipuçları ile karşılaşacaksın. Sarmaşık öbeklerinden oluşan gezegenler veya birinden diğerine doğru akan ince bir kül şeridi eşliğinde birbirlerinin yörüngesinde dönen ikiz gezegenlerle, tasarım açısından oldukça dikkat çekicidir. Harabelerin ve NPC’lerin ortasında, yavaş yavaş şekillenen, güzel bir tempoya sahip ve önceki yaşamlarında elde ettiğin çözümler tarafından yönlendirilen bir hikâye. Bütün bunlar oyunu sevmen için farklı farklı nedenler.

Geri sayıma rağmen, sistemdeki yaşamın hoş, durağan bir temposu var. Patlamanın eşiğinde olmasına rağmen o kadar mükemmel bir şekilde ortaya konmuş ki, orada mümkün olduğu kadar uzun vakit geçirmek isteyeceksin.

Disco Elysium – The Final Cut

Disco Elysium’u oynayan kimse aynı deneyimi yaşamıyor. Oyunun hemen hemen her yerinde muazzam detaylara sahip karakterlerle karşılaşabileceğin, kalın bir kitaba benzeyen bir RYO. Kendi ahlaksızlıklarınla başa çıkma ve başkalarını manipüle etme yeteneğin oyunun merkezinde yer alıyor.

İşler derinleştikçe derinleşiyor. Kendi istatistiklerinin nasıl kullanılacakları, ne yaptığın, kim olduğun hakkında görüşleri bulunuyor. Tek bir iç sesin yok, onlardan oluşan bir ailen var ve her biri sana güç verecek veya akıl sağlığını bozacak. Hem zırhın hem de silahın, çoğunlukla da zihinsel.

Ve bu sadece kafanın içi, dışarıdan henüz bahsetmiyoruz bile. Gerçek dünyada çözülmesi gereken bir cinayet var, ancak kim olduğuna ve ne iş yaptığına dair hiçbir şey hatırlamadan bir yatakta uyanıyorsun. Bu noktada ne giyeceğine karar vermek bile güçlü ve zayıf yönlerini etkileyecek ve seni bu çiçek hastalığıyla dolu şehirde belki de canlı çıkamayacağın kişisel bir yolculuğa gönderecek.

Sid Meier’s Civilization VI

PC’de Sid Meier’s Civilization’dan daha uzun soluklu bir seri yok. Bu sıra tabanlı strateji serisi, hayranlarını başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde kendine çekiyor. Oyunculardan medeniyetlerini binlerce yıl boyunca yönlendirmelerini ve kabilelerini giderek daha meşgul bir dünyada genişletmelerini istiyor.

4X oyun tarzıyla (“eXplore (Keşfet), eXpand (Genişle), eXploit (Sömür) ve eXterminate (Yok et)”), alternatif bir tarih dersi gibidir. Gerçek dünyadaki liderler ve ülkeler haritadaki yerini alır ve harita üzerindeki altıgenleri ele geçirmeye başlar. Büyümek için stratejik bilgi, diplomatik içgörü ve biraz da şansa ihtiyacın var. Harita rakip ülkeler tarafından yavaş yavaş yutulurken teknolojik araştırmalar yapacak ve çanak çömlekçilikten uzay yolculuğuna uzanan bir yolda gücünü artırmayı hedefleyeceksin.

Biliyoruz, yapılacak çok şey var. Ama olay da bu zaten. Amacına sıkı sıkıya bağlı kalmadan bir Civilization VI oturumu başlatamazsın. Bunu yapıyorsun çünkü, karşılığında pasifist bir liderin doğru koşullar altında nükleer caydırıcılığa sahip geliştirmeler yapabileceği sonsuz derecede büyüleyici bir küresel siyaset oyunu seni bekliyor.

Red Dead Redemption 2

Arthur Morgan olarak, kamptan kampa dolaşırken ve yerleşme hakkı kazanma umuduyla paradoksal bir şekilde suçlar işlerken, Van der Linde çetesinin özgürlüğünün son demlerini yaşayacaksın.

PC’de Red Dead Redemption 2’den daha doğal ve yaşayan bir açık dünya bulamazsın. Bu mükemmel vahşi batı oyununun, şimdiye kadarki en ayrıntılı ve en güzel tasarlanmış oyun dünyalarından birine sahip olduğu iddia edilebilir. Hudut bölgesinin çamurla dolu kasabalarında sarhoş geçen gecelerden, yıldızlarla dolu gökyüzünün altındaki sessiz çayırlarda geçen gecelere kadar, gerçekçi bir mekân hissi sunuyor. Burada her şey mümkün görünüyor. Atına atla ve yola koyul. Karşına kesinlikle konuşabileceğin veya kurtarabileceğin biri, avlanacak ve derisi yüzülecek bir canlı veya altın dolu kesesini almanı bekleyen zavallı bir ahmak çıkacaktır.

Red Dead Redemption 2’de dizine kadar tezeğe batmış olabilirsin, ancak vaat ettiği özgürlük konusunda merak uyandırıcı bir şeyler var. Deh!

XCOM 2

Taktiksel bir oyun arıyorsan, XCOM 2’den daha çekici bir oyun bulamazsın. Seri, PC oyunları tarihindeki köklü yapımlardan biridir ve modern yeniden yapımı eski klasiklerin temaları ve oynanışı üzerine inşa edilmiştir.

Bu sefer, Uzaylılar zaten Dünya’yı işgal etmiş durumda ve artık direniş sensin. Serinin oyunları her zaman mücadeleyle ilgiliydi ve şimdi, bunu bir gerilla savaşında savaşırken her zamankinden daha keskin bir şekilde hissediyorsun. İki bölümden oluşan bir oyun. Meta katman, teknoloji araştırmana, silahlar yapmana, asker toplamana ve görevlerini planlamana izin veren üs oluşturmayı içerir. Sonrasında ise savaşlar yer alıyor, kötü bir siper seçimi nedeniyle tüm bu güzel dünyanın mahvolacağı sıra tabanlı çatışmalar.

XCOM 2’de gerçekten önem arz eden şey birliklerdir. Her bir ekip üyesini tanıma fırsatı bulacaksın ve kazandıkları her zaferle itibarları ve becerileri gelişecek. Hepsi birer insan ve savaş sırasında öldürüldüklerinde, kayıplarının üzüntüsünü hissedeceksin.

Epic Games, Ocak 2023 için Fortnite Mürettebat Paketi’ni Duyurdu