Kategoriler

Unity’nin Yeni Ücretlendirme Planı Oyun Geliştiricileri Çıkmaza Soktu

Video oyunları yaratmak için kullanılan en popüler motorlardan birinin arkasındaki teknoloji şirketi olan Unity, hizmetlerine yönelik fiyat artışı ve talep ettiği yeni koşullarla oyun geliştirme topluluğunu ayağa kaldırdı. Unity‘nin teknolojisinin gelişimini finanse etmek için gerekli olduğunu söylediği yeni ücretlendirme, özellikle bağımsız oyun geliştiricilerin, Unity aracılığıyla hit bir oyuna sahip oldukları taktirde hizmetin kazanabileceklerinden daha fazla paraya mal olmasından endişe ediyor.

Unity‘nin yeni planına göre, ücretsiz geliştirme hizmetlerini kullanan geliştiriciler, oyunları 200 bin indirme eşiğine ulaştığında ve 200 bin dolar gelir elde ettiklerinde Unity‘ye yükleme başına 0,20 dolar ödeyecek. Unity Pro planı için yılda 2 bin doların üzerinde ödeme yapan geliştiricilerin daha yüksek eşiklere ulaşması gerekecek ve daha düşük ücretlerle ücretlendirilecekler. Yeni ücret sistemi 2024 yılının başında başlayacak.

Unity yeni ücretlendirme

Yeni fiyatlandırma sistemine, özellikle her indirmeye ücret kesilmesine sosyal medyada isyan eden geliştiriciler büyük bir satış, bir yardım paketine dahil olma ya da Microsoft‘un Game Pass‘i gibi popüler bir abonelik hizmetine dahil olma nedeniyle yüklemelerde artış yaşayan herhangi bir oyunun, Unity ücretlerini tetikleyeceğini savundu. Her indirmenin paraya çevrilmediğine de dikkat çeken geliştiriciler, kızgın oyuncuların oyunu devamlı kurup kaldırıp firmayı batırabileceğinden de bahsediyor.

Among Us‘ın yapımcıları Innersloth, “Durdurun bunu. Bu sadece bize değil, her bütçeden ve büyüklükten diğer oyun stüdyolarına da zarar verecektir.” diye paylaşım yaptı. Aggro Crab stüdyosu ise Game Pass‘teki 25 milyon aboneye sunulacak bir sonraki oyununun işlerin istikrarını tehdit eden ücretlere maruz kalabileceğinden korktuğunu belirterek Unity‘yi planlarını geri almaya çağırdı.

Unity‘nin bu hamlesi ile oyun geliştiriciler için artık Game Pass‘e oyun koymak, oyunlarını Early Access‘e açmak, Demo yayınlamak, hayırseverlik veya tanıtım adına bedava key vermek, oyunu güncellemek oldukça riskli olacak. Unity ekibinin, geliştiricilerin tepkilerine ne yanıt vereceği ise merak ediliyor.

Assassin’s Creed Mirage, Death Stranding ve Resident Evil Village iPhone 15 Pro’ya Geliyor

Görüntülenmeler:
54
İlgili Kategoriler
Oyun Haberleri
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com