Kategoriler

Pokemon: The Sword & The Shield İnceleme | Switch Aldıran Oyun!

Nintendo Switch’teki bu ilk ciddi Pokemon oyunu Sword and Shield için beklentiler tavandı. Bakalım bu beklentiler karşılanabilmiş mi.

Switch aldıran o Pokemon oyunu geldi! 

Peki her şey olması gerektiği gibi mi?

El konsollarında ışıldayan Pokemon oyunlarının ev konsollarında neye dönüşeceği büyük merak konusuydu. Özellikle Nintendo Switch’teki bu ilk ciddi Pokemon oyunu, Sword and Shield için beklentiler tavandı desem abartmış olmam. Zira bunu rekorlar kıran satış rakamlarından da görebilirsiniz. Nitekim oyunun muhteşem derecede hızlı ve çok satmış olması onu aynı derecede harika bir oyun yapıyor mu? Bu incelememizde bunun cevabını arayacak, oyunun detaylarına gireceğiz. Poketoplarınızı, ceketinizi, sırt çantanızı ve elbette şapkanızı alın; trenle Galar adasına gidiyoruz!

Yeni bölge, yeni hedefler…

Galar bölgesi, aslında İngiltere’nin Pokemon evrenine yansımış hali diyebiliriz. Bitki örtüsü, yapı mimarisi, tren yolu tıkayan koyunlarına kadar bu bölgede kendini gösteriyor. Bu da bize Pokemon Sword and Shield’ın (PSaS diyelim) serinin hayranlarına taze içerikler getirdiğinin ilk habercisi. Nitekim bu beklenti pek de yanlış değil. Oyunumuz önceki Pokemon oyunları sevenlerinin kendisini evinde hissettirecek kadar köklerine sadık kalırken, yeni şeyler arayanları da tatmin edecek işler çıkarmaya niyetlenmiş. Elbette bunu ne kadar başarabilmiş; yazımızın ana konusu bu. Hikaye bakımından eğer geçmişteki tüm Pokemon oyunlarını oynamışsanız pek şaşıracağınızı, etkileneceğinizi düşünmüyorum. Bir Gym’den diğerine gezecek, boş boş konuşan karakterlerle tanışacak, aralarda pek çok (başta Legendary’ler olmak üzere) pokemon toplayacak, bunları geliştirecek ve nihayetinde şampiyon olmaya çalışacaksınız. Eğer RPG oyunlarına kendinizi kaptırıyorsanız bir tık daha fazlasını kendinize misyon edilebilirsiniz; ama bu hikayeyi daha iyi veya kötü hale getirmeyecektir. Açıkçası bir Pokemon oyunundan ciddi bir hikaye bekleyen var mı; ondan da emin değilim. Pokemon kataloğu, oynanış, takas, online taraf ve arenalar ne alemde? Gelin yazımıza bunlarla devam edelim…

Sekizinci nesilde olan Pokemon dünyasının içeriğini oyunda aynen koruyan PSaS’in kimilerine göre en büyük eksiği tüm pokemonların oyunda olmaması. Bu oyunda 400 adet pokemon toplanmayı bekliyor. Yani en az bir bu kadar pokemon dışarıda kalmış. Geliştirici ekip ve Nintendo buna “sayı az ama oyundaki animasyonlar tümüyle yeni, bu yüzden 400!” diye cevap verse de bu pek doğru değil. Önceki oyunlardaki pokemonların neredeyse aynı animasyonların cilalı hali burada da bulunuyor. Eksik pokemonların oyuna ne sıklıkla geleceği ya da gelip gelmeyeceği şu anda muamma. Elbette her pokemon sever için önemli olan şey; pokemonların animasyonlarıdır. PSaS bu açıdan olması gerektiği gibi ama bir ev konsolu oyununa göre de en iyisi sayılmaz. Switch en güçlü konsol olmasa da bu oyunda yetenekleri tümüyle kullanılmamış. Pokemonların dışında da Galar bölgesinin dokusu, çeşitliliği, derinliği bana daha çok “3DS oyunu” hissettirdi.

Pokémon: Let’s Go Pikachu! ve Let’s Go Eevee!’de Eğitmenlerle Savaşın!

1 2 3

Görüntülenmeler:
106
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Konsol · Nintendo Switch · Oyun İnceleme
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com