Kategoriler

CES 2013 Donanım Raporu

7-10 Ocak tarihleri arasında Las Vegas Convention Center’da düzenlenen Consumer Electronics Show (CES) 2013 yine rüzgar gibi geçti. Dünyadaki en büyük ve önemli tüketici elektroniği etkinliklerinden biri olan CES 2013’e şahsen katılamamış olsak da, dört gün boyunca çeşitli kanallardan neler olup bittiğini gün gün takip ettik. Etkinliği takip edememiş teknoloji meraklıları için, okuduklarımız ve izlediklerimizden geriye kalan bu raporu hazırladık. 2013’de yeni ne ürünler göreceğiz, tüketici elektroniğinde bu senenin trendleri neler, bunları masaya yatırmak istedik. CES 2013 çok büyük bir etkinlik olduğu ve yüzlerce firmanın binlerce ürünü tanıtıldığı için tek tek ürünleri anlatmaya çalışmaktansa, kategoriler halinde ürün gruplarına bakmayı uygun bulduk.

Bilgisayarlar

Bu alanda sadece CES 2013’ün değil, son yılların genel trendlerinden biri, artık PC’leri her şekil ve tasarımda görebiliyor olmamız. Parçaların gittikçe birbirine entegre edilmesi ve küçültülmeleri sonucunda, eskinin dev kasalarının yerini daha küçük ve çeşitli şekillerde tasarlanmış bilgisayarlar alıyor. CES’de Dell’in tanıttığı Project Ophelia, bir USB stick büyüklüğünde Android tabanlı bir PC ve taktığınız her ekranı PC’ye çevirebiliyor. Gigabyte’ın süper küçük PC’si de bu akımın son ürünlerinden. Ama bence asıl ilginci uzakdoğulu ICE Computer’in xPC konsept ürünü oldu, cep telefonu büyüklüğünde bir PC’yi çeşitli kasalara takarak isterseniz bir tablet, bir masaüstü PC, bir home theater cihazı veya laptop yapabiliyorsunuz.

Fragtist-CES-2013 donanım-1

Bunların dışında Ultrabook’lar yine bu senenin en gözde PC ürünleri olacak gibi. Samsung, NEC, Sony başta olmak üzere neredeyse tüm klasik PC üreticileri yepyeni (daha da!) ince ve hafif ürünlerini tanıttı. Doğal olarak bunların çoğu dokunmatik ekranlı Windows 8 cihazları; bu sene büyük ihtimalle Win8 tabanlı taşınabilir PC’lerin yarısından fazlasında dokunmatik ekran göreceğiz. ViewSonic’in Android Smart Display’i ve Win8 dokunmatik ekranları da dikkat çekici ürünler arasında. Ekran alanında en çekici ürün ise, bence Sharp’ın 32 inç’lik 4K özellikli IGZO LCD monitörü oldu, bu tam bir canavar.

Cep Telefonları

Cep telefonu kavramı artık yerini ‘Smartphone’ kavramına bırakıyor, her ne kadar ucuz alt segment telefonlar bitmiş olmasa da (hepsinin müşterisi var), yakın gelecekte onların da ucuz birer Smartphone’a dönüşeceğini göreceğiz. Ama bizim şimdiki konumuz süper Smartphone’lar tabii ki. CES’deki tüm Smartphone üreticileri, sanki sözbirliği etmişçesine belli özelliklere sahip ürünlerini tanıttılar. Öne çıkan iki özellik var: 5 inç form faktörü ve 1080p ekran çözünürlüğü. Bu sene 5 inç Smartphone’ların senesi olacak, bunun altına düşen çözünürlüğe sahip ürünler ise çoğunlukla 720p çözünürlükte olacaklar. Ayrıca Smartphone üreticileri Win8’e ısınmaya başlamışlar gibi, gittikçe genişleyen bir ürün gamı olacak bu sene.

Cep telefonu alanında başka gelişmeler de var, öncelikle Samsung Exynos 5 Octa tanıtıldı, Octa, 8 çekirdeğe sahip bir ARM/Cortex çipi ve Samsung performansına çok güveniyor. Yine Samsung yeni kıvrılabilir OLED ekran teknolojisi serisi olan Youm’u da ilk kez burada gösterdi, bir iki sene içinde çok ilginç telefonlarla karşılaşabiliriz. Her ne kadar Mozilla’nın Firefox Phone OS’i daha önce duyurulmuş olsa da ilk uygulamayı CES’de gördük, ama Mozilla donanım işine girmeyeceğini de açıkladı. Bu sene telefonları ilgilendiren diğer bir konu ise kablosuz şarj, bu alanda çalışan firmaların kurduğu Alliance for Wireless Power (A4WP) sektör standartlarını büyük ölçüde belirledi ve bunun ilk meyvelerini bu sene göreceğiz. Fulton Innovation, Qi tabanlı çift yönlü tablet/telefon kablosuz şarj teknolojisini gösterdi bile. Yine bu pazarın kaçınılmaz oyuncularından Corning, Gorilla Glass 3 örneklerini, üzerine ağır metal toplar düşürerek test etmesi ile dikkat çekti.

1 2 3

Görüntülenmeler:
10
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Aksesuar · Dizüstü · Donanım İnceleme · Giyilebilir · Hibrit · Masaüstü · Mobil · Notebook · Tablet · Telefon · TV
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com