CES 2013 Donanım Raporu CES 2013 Donanım Raporu
Tabletler Zannediyorum süregelen tablet çılgınlığından faydalanmak için sıraya girmemiş olan, sadece siz sevgili okuyucuların anneanneleri ve benim baldızlarım kaldı. Bu sene CES’de gerçek bir... CES 2013 Donanım Raporu

Samsung-Exynos-5-Octa
Tabletler

Zannediyorum süregelen tablet çılgınlığından faydalanmak için sıraya girmemiş olan, sadece siz sevgili okuyucuların anneanneleri ve benim baldızlarım kaldı. Bu sene CES’de gerçek bir tablet cenneti vardı. Becerebilen her firma, her tür boyda ve özellikte tablet sürüyor piyasaya. Aslında tabletler için bir kategori açtık ama görülen o ki, yakında bu kategoriyi feshetmek durumunda kalacağız, çünkü artık bu ürünler Ultrabook’lar ve phablet (büyük boy Smartphone’lar) kategorileri ile birleşip Tablet Voltran’ı oluşturacaklar (ama eğer innovasyon tarafında biraz daha geç kalırsa, Apple gövdeyi oluşturamayacak ^_~).

Tablet kategorisinde özellikle belli bir trendin ortaya çıktığını söylemek zor, çünkü henüz pazar oturmadığı ve doygunluğa yaklaşmadığı için her firma farklı ekran boyları, çözünürlükler ve özellikler ile kendine bir yer edinmeye çalışıyor. Her ne kadar Android tabletler popüler olsa da, Win8 gittikçe yayılıyor ve tabii ki burada Windows RT’den bahsetmiyoruz. Tüm bu tablet ormanında dikkat çeken bir kaç farklı ürün var. Mesela Atmel firmasının Xsense isimli eğimli tablet ekranları yakında bir Asus ürününde karşımıza çıkabilir. Veya eğer prototipten öteye geçebilirse, Panasonic 20inç’lik 4K ekranlı tablet ürünü ile birden pazarda belirebilir. Nvidia ise yeni Tegra 4 referans tablet ürünü ile göz doldurdu, yüksek performans isteyenler bunu takip etmeliler 2013’de. Synaptics firması Sensa isimli ‘tablet tutuş algılama’ (?) teknolojisi ile; Gadmei ise 3D HD Pad ürünü ile ismini duyurdu. Ayrıca CES 2013’de ciddi miktarda ‘çocuk tableti’ gördüğümüzü de belirtelim; anlaşılan firmalar hangi tüketici grubuna saldıracaklarını bilemez durumdalar şu anda. Aman diyelim takipte kalın. Bu tabletlerin kısa süre sonra ülkemizde süper tablet, öyle hızlı böyle iyi görüntü veriyor diye satılmaya başlandığını görebiliriz. Bizi okumadan alışveriş yapmayın.

Depolama

Ya CES 2013 depolama ürün firmaları için popüler bir mekan değil , ya yeni ürünlerini başka etkinliklere saklıyorlar veya artık depolama alanında çok büyük gelişmler göremiyoruz. Seçip beğenin, alın; ama bu sene CES’de çok dikkat çekici bir depolama ürünü göremedik. En önemlisi herhalde dünyada bir ilk olan, Kingston’ın 1TB kapasiteli HyperX Predator USB stick’iydi. Mushkin yeni nesil USB 3.0 stick ürününü tanıttı, 300 MB/s hızı ile resmen uçuyor. Rocstor firması ise daha sağlam, daha dayanıklı depolama ürünleri serileri olan Amphibious XS, Hawker HX ve Lance LX ile kalabalığın içinden sıyrıldı.

Aslında galiba asıl değinilmesi gereken konu, harddiskler, profesyonel NAS/SAN ve USB sürücüler dışında pek fazla saf depolama ürünü göremiyor olmamız. Veri aktarımı (video, ses, dosya farketmiyor) konusunda ürünleri olan her firma artık bir şekilde depolama seçeneği veriyor müşterilerine. HP’den WiFi özellikli yeni bir Pocket Playlist cihazı var mesela. Kanex firması meDrive ürünü ile, sadece sizin cihazlarınıza özel bir cloud depolama platformu vaadediyor. Corsair ise Voyager Air ile her şeyi aynı anda yapmaya çalışıyor: o bir USB 3.0 depolama aygıtı, o bir NAS cihazı, o bir WiFi video aktarıcı, o bir repeater, ayrıca pille çalışıyor!

kingston-hyperx-predator-1tb

Televizyonlar

CES 2013’ün en gösterişli kategorisi bu ve insanları etkileme amacındaysanız, parıl parıl dev bir TV’den daha iyi bir şey bulmanız zor (belki bir spor araba? :D). CES tabii ki tüm TV üreticilerinin en sevdiği ve en geniş ürün gamı ile katıldıkları etkinliklerden biri. Fuar alanında gerçek bir TV teknolojileri şovu vardı. Bu senenin en dikkat çekici TV teknolojisi Ultra HDTV / 4K oldu. Sevgili Sony, LG ve Samsung her zamanki başta olmak üzere dünyanın tüm TV üreticileri, daha biz 3D hapını yutmayı başaramamışken, şimdi de boğazımızdan aşağı 4K’yı sokmaya çalışıyorlar. Tabii ki bu televizyonlar harika bir görüntüye sahip ama 55 inç’den aşağı boylarda hiç bir manası olmamasından dolayı, CES’deki tüm 4K TV’ler 55 inç ve üzeri ürünler oldu. Yelpazenin diğer ucunda ise yeni tanıttığı 85 inç S9 Ultra HDTV’si ile yetinmeyi başaramayan Samsung’un devasa 110 inç 4K prototip TV’si vardı.

Standart 55 inç – 70 inç arası 4K TV haberlerinin dışında ilgimizi çekenler şunlar oldu: Panasonic, ekranlara kablosuz yazı yazma özelliği ile Touch Pen’i tanıttı; Google TV ürünleri pazarda kendine ciddi bir yer buluyor gibi görünüyor (Asus – Qube, Netgear – NeoTV Prime, Hisense – XT780); video streaming ve video görüşme özellikli ürünlerde artış var (Biscotti – XS TV Video Calling, Archos – TV Connect, LG – Smart Sound Bar, Diamond Multimedia – AMP 2000).

CES 2013’de OLED TV’leri daha çok gördük, anlaşılan OLED teknolojisi bu seneyi kendine piyasaya çıkış yılı olarak seçti. Samsung, Sony ve LG bu sene OLED TV tanıtan en önemli üç firma oldu; bu haylaz üçlü bununla da kalmadı, eğimli OLED TV prototiplerini de gösterdiler. LG hepsini gördü ve arttırdı, beş noktadan dokunma özelliği olan 4K TV’sini de tanıttı (ama bu nefis teknoloji ile ne yapacağız, onu bilemiyorum hala O_o).Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.