Kategoriler

Periscope… Yeni Medya Dedikleri Bu Mu?

Bir süredir App Store’da yer alan Periscope isimli uygulama nedir? Ne işe yarar?

Son zamanlarda Twitter’da ve App Store’da fazlasıyla görülen bir uygulama var: Periscope. Daha önce geliştirilmekte olup sonrasında Twitter tarafından satın alınmasıyla birlikte App Store’da 26 Mart’ta yerini alan uygulama, sadece üç hafta içerisinde 10 milyon üyeye ulaştı. Rakam çok fazla geliyor değil mi? Özellikle de şimdilik sadece iOS işletim sistemli cihazlarda bulunan bu uygulama bu kadar kısa bir süre içerisinde bu sayıya ulaştıysa, internetin ve sosyal medyanın geçirdiği evrime şahit oluyoruz demektir.

“Periscope nedir? Ya da ne değildir?” gibi sorulara da basit bir cevap vermek gerekirse; Periscope, telefonunuzdan internet üzerinden canlı yayın yapmanızı sağlayan bir uygulama. Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra ister Twitter hesabınızla isterseniz de telefon numaranızla kolayca kayıt olabilirsiniz. Yayın sırasında izleyiciler yorum yazarak sizinle iletişime geçiyor ve böylece interaktif bir yayın yapmış oluyorsunuz. Yani bir nevi ufak kanal da diyebilir ve hatta benzer uygulama olarak da Meerkat’ı gösterebiliriz. Zaten Periscope çıkar çıkmaz herkes Meerkat’ın hamlesini bekledi fakat Meerkat bu olayı gayet normal karşılayarak herhangi bir tepki göstermedi. Bu arada Meerkat’dan bahsetmişken, yazının sonlarına doğru Meerkat’ın CEO’su ile ilgili Periscope’da tanık olduğum bir hikâyeyi de sizlere anlatacağım.

Öncelikle Periscope’un nasıl çalıştığı hakkında kısa açıklama yapayım. Uygulamayı açtığınız zaman altta dört sekme göreceksiniz. En soldaki “Recent” sekmesi takip ettiğiniz kişilerin canlı veya geçmiş yayınlarını izlemenizi sağlıyor. Hazır geçmiş yayından söz etmişken aradan çıkartayım, uygulamada ayarlarsanız, yaptığınız yayın aynı zamanda telefonunuzda video olarak da kayıt edilebilir veya yayın bittikten sonra yayını Periscope’a yükleyerek daha sonra tekrar izlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçeneğiniz. Dünya ise asıl olay, tüm yayınları burada görüyorsunuz. Her yenilediğinizde yeni yayınlar karşınıza çıkıyor. Burada bir sekmeyi atlayarak en sağdaki sekmeyi anlatmak istiyorum. Bu sekme sizin profiliniz. Takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişileri görebilir, üye olan birini takip etmek için arayabilir ve birkaç basit ayarı yapabilirsiniz.

Biraz önce atladığım sekme ise sizin yayın yapmanızı sağlıyor. Burada yayın öncesi yapabileceğiniz bazı ayarlar var. İsterseniz konumunuzu paylaşabilir (merak etmeyin, tam noktayı vermiyor) sadece sizi takip edenlere özel bir yayın açabilir, sadece sizin takip ettiğiniz insanlar yorum yapabilir ve yayının başladığını belirten bir gönderiyi otomatik olarak Twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu ayarları dilediğiniz gibi yaptıktan sonra yayınınıza bir isim verin ve aşağıdaki “Start Broadcast” düğmesine dokunarak yayına başlayın. İşte bu kadar kolay. Ön – arka kameraya geçiş için ekrara iki kere dokunmanız yeterli. Yayını izleyenleri görmek için ise parmağınızı soldan sağa doğru kaydırın. Burada Web yazısını görürseniz bilin ki sizi birileri bilgisayarından seyerdiyordur. Yayını durdurmak için ise parmağınızı aşağıya doğru kaydırarak “Stop Broadcast” seçeneğine dokunun. Yayın biter bitmez tekrar izlenebilmesi için yüklemeye başlayacaktır, eğer istemiyorsanız tek bir dokunuş ile bunu engelleyebilirsiniz. Evet, biraz teknik bir anlatım oldu ama yayın yapanların çoğu uygulamayı nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden burada anlatmak istedim.

fragtist_periscope_start

1 2 3 4

Görüntülenmeler:
20
İlgili etiketler:
· · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog · Editörün Seçimi · Mobil · Telefon
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com