Yaratıcı ve Renkli Bir MMO: WildStar – Öninceleme Yaratıcı ve Renkli Bir MMO: WildStar – Öninceleme
WildStar ırklar kadar sınıflarda da size çeşitlilik veriyor. Her ırk her sınıfa dahil olamazken, alışık olduğumuz savaşçı, mühendis, doktor gibi sınıflara, büyü ve silahları... Yaratıcı ve Renkli Bir MMO: WildStar – Öninceleme

wildstar3_752x349

WildStar ırklar kadar sınıflarda da size çeşitlilik veriyor. Her ırk her sınıfa dahil olamazken, alışık olduğumuz savaşçı, mühendis, doktor gibi sınıflara, büyü ve silahları birleştiren ‘Spellslinger’, zihinsel güçleri kullanan ‘Esper’ ve hızlı avcı yeteneklerine sahip ‘Stalker’ gibi daha orijinal hibrid sınıflar ekleniyor. Böylece gayet yeterli bir ırk/sınıf kombinasyonu ile mutlaka ilginizi çekecek bir seçenek bulmanız mümkün. Tüm bunların dışında bir de yarattığınız karakterin ‘Yol’unu seçmeniz gerekli, işte bu sistem diğer MMO’larda görmediğimiz türden bir özellik. Yol’lar (yani oyundaki ‘Path’ler) bir nevi karakterinizin büyüyünce ne olmak istediği sorusuna karşılık gelen özellikler. Karakteriniz ne sınıftan olursa olsun, isterseniz bir Kaşif (Explorer) olup dağa taşa tırmanabilir ve diğerlerinin asla göremeyeceği manzaralara bakabilir, isterseniz Asker (Soldier) olup kendinize savaş ve zafer dolu bir kariyer çizebilir, veya Yerleşimci (Settler) olarak binalar ve köyler kurabilir, ya da Biliminsanı (Scientist) yolunu seçip Eldan gezegeninin tuhaf yaratıklarını ve teknolojilerini inceleyebilirsiniz.

wildstar4_752x349

Oyun içi hareket ve çarpışma dinamikleri ise ne klasik ‘hedefle ve ateş et’ kadar kolay, ne de full aksiyon oyunlarındaki kadar serbest. Yine düşman seçip işaretliyorsunuz ama yeteneklerinizin çoğu hareket halinde kullanlabilen ve nerede olduğunuza, nereye ateş ettiğinize dikkat etmeniz gereken kombine bir yapıya sahip. Yeteneğinizi kullanacağınız zaman görünen farklı renkli indikatörler nereye ne şekilde etki edeceğinizi gösteriyor. Aynı şekilde düşmanların yeteneklerini kullanırken görünen indikatörler de size hızla kaçma şansı veriyor ve harekete dayalı bir sürü stratejiye izin veriyor. Ama asıl olay çok oyuncunun biraraya gelip çarpıştığı büyük boss görevlerinde anlaşılıyor ve yapımcıların söylediği kadarı ile yenilirken bile eğleneceksiniz.

wildstar5_752x349

WildStar 2014 ve 2015 döneminde bir çok rakiple kapışmak durumunda kalacak. Bir yandan Defiance ve SWTOR’un hatalarına düşmeden oyuncu kitlesi yaratmaya çalışacak, bir yandan de yeni nesil Kore yapımı mükemmel grafikli MMORPG oyunlarla rekabet edecek. Şu anda oyun önsatışta ve açılış 3 Haziran’da, resmi sitesinden ( http://www.wildstar-online.com/en/ ) standart edisyonu 45 Euro’ya veya deluxe edisyonu 60 Euro’ya alabilirsiniz ve ne yazık ki aylık ödeme mevcut. Guild Wars’un başarılı aylık ödemesiz yöntemi tuhaf şekilde tutmadı pazarda ama ödemeli başlayıp da bedavaya dönmek zorunda kalan çok MMO oldu, Carbine ve NCSOFT’un bu konudaki tavırlarını da zamanla göreceğiz. Ama şimdilik bilimkurgu ve MMORPG meraklılarının bir gözü bu oyunda olsun diyelim. Herkes Nexus’a, hücum! 🙂Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.