Kategoriler

Grand Theft Auto V İnceleme

Eller yukarı, donlar aşağı! Bu bir soygundur!

Soygun görevleri, diğer görevlerden biraz farklı. Aklınıza gelebileceği gibi sadece bir mekâna dalıp, etrafta ne varsa aşırıp kaçmak üzerine kurulu görevler değil. Keşif, planlama, hazırlık ve uygulama gibi farklı adımları var. Yine bir örnekle anlatayım. Oyunun zevkini kaçırmamak adına yine eski videolarda kesitlerini izlemiş olabileceğiniz bir görevden bahsedeceğim. Michael ve Franklin ile bir kuyumcu soyma işine girecektim. İlk önce soyacağım yerin etrafını keşfe çıktım. Michael olarak takım elbisemi giyip kuyumcudan içeri girdim gözümdeki kameralı gözlükle havalandırma mazgallarının ve güvenlik kameralarının yerlerini tek tek kaydettim. İçerideki satış görevlisiyle bir müşteri gibi konuşup mücevherlerin tamamen gerçek ve birinci kalite olduklarını teyit ettikten sonra dışarı çıktım. Bloğun etrafını dolaşıp arkada tadilatta olan başka bir dükkân gördüm. Henüz içerisinde çalışan kimsenin olmadığı dükkânın içerisinden çatıya bir çıkış vardı. Bu çatıdan kuyumcunun çatısına geçip havalandırma motorlarının bulunduğu odayı buldum. Ardından dükkân ile ilgili öğrenmem gereken her şeyi öğrendiğime kanaat getirip oradan uzaklaştım. Keşif adımı bitmişti.
Sıra geldi plana. Önümde iki seçenek vardı. Ya sessizce girip olaysız bir şekilde malları çalıp çıkacaktım, ya da elimde silahlarla tam bir baskın düzenleyip içerdeki her şeyi alıp kaçacaktım. Sessiz olanı seçtim. Bunun için bana uyku gazı, böcek ilaçlama şirketinin bir minibüsü, alarm sistemini devre dışı bırakacak bir hacker, motosikletle kaçışımı ayarlayacak bir adam ve sorun çıkması halinde çatışmaya girebilecek bir adam gerekiyordu.

Planlama sırasında ilk işim birlikte çalışacağım adamlara karar vermekti. Her iş için birkaç seçeneğim vardı ve her bir kişi meziyetleri doğrultusunda ganimetten farklı oranda bir pay istiyordu. Burada kimi işe alacağınıza dikkat etmeniz gerek. Eğer kaliteli bir işçi alırsanız, vurgundan daha fazla pay isteyecektir. Ama ucuz bir işçi alırsanız da işi yüzüne gözüne bulaştırıp taşıdığı parayı komple kaybetme riskini de göğüslemeniz gerekebilir. Bir ihtimalle de bu işçi eğer başarılı olursa bir sonraki göreve daha tecrübeli olarak katılabilecek ama isteyeceği pay oranı aynı kalacak. Bu noktada çok iyi karar vermeniz gerek.

Çalışacağım adamları seçtikten sonra sıra geldi hazırlık aşamasına. Franklin ile uyku gazının nakliyatını yapan aracı takip edip bir köşede sıkıştırdım ve gaz dolu minibüsü kaçırdım. Michael ile ilaçlama şirketinin limandaki deposuna gittim ve bir minibüs çaldım. Bu iki aracı da üs kabul ettiğim kumaş fabrikasının bahçesine sakladıktan sonra sıra geldi uygulamaya.

Olay günü fabrikaya gittim. Ekibin diğer üyeleriyle buluştum. İlaçlama şirketi elemanlarının kostümlerini giydikten sonra üç araç halinde kuyumcunun olduğu bölgeye intikal ettik. Michael olarak arabayı kullandım ve Franklin’i kuyumcunun arkasındaki tadilatta olan dükkânın önünde bıraktım. Franklin olarak çatıya çıktım ve havalandırma boşluğundan içeri uyku gazı şişelerini salladım. Havalandırmadan kuyumcunun içine uyku gazı dolunca içerideki görevliler de müşterilerle birlikte uyudular. Michael olarak Franklin ve diğer iki adamımla birlikte kuyumcunun içine girdik ve alarm çalana kadar toplayabildiğimiz kadar mücevheri çantalara doldurduk.

Vakit iyice daraldığında kuyumcudan çıkıp Franklin olarak kapıda bizi bekleyen motosikletlere atladım. Michael burada gruptan ayrıldı. Franklin ile kısa bir süre otoyolda gittikten sonra polislere izimizi kaybettirmek için atık su kanalının içine girecektik ki, ucuz olsun diye seçtiğim kabiliyetsiz eleman kanalın girişindeki duvara toslayıp öldü. Geri kalan iki kişi kanalın içinde motosiklet sürdükten sonra açık havaya çıktık. Atlattığımızı düşündüğümüz polisler tekrar karşımıza çıktılar. Neyse ki Michael, uyku gazını kaçırdığımız büyük araçla bizi takip ediyordu. Hemen Michael’ın sürdüğü aracın kontrolüne geçip polis arabalarına teker teker çarpıp saf dışı bırakmaya başladım. Bütün polisleri alt edip izimizi kaybettirdikten sonra önceden kararlaştırılan gizli buluşma yerine doğru yola koyuldum ve görevi tamamladım.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Görüntülenmeler:
0
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Oyun İnceleme