Kategoriler

Grand Theft Auto V İnceleme

Bir çizgi roman klasiği: BU SIRADA…

“İhtiyaç duydukça karakter değiştirmek” dedim ya, aslında bu iş o kadar eğlenceli ki, sırf makara olsun diye karakterden karaktere atlarken buluverdim kendimi. Her bir karakterin kendine göre bir yaşam tarzı, yapmaktan hoşlandığı veya yapmaya mecbur olduğu şeyler var. Siz biriyle oynarken diğer ikisi de boş durmayıp günlük yaşantılarına devam ediyorlar. Karakter değiştirdiğinizde de o sırada ne yapıyorlarsa o noktadan itibaren kontrolü ele alıyorsunuz. Franklin’e geçtiğinizde kendisini umumi spor aletlerinde vücut çalışırken, evde cips yerken, bir kafeden çıkarken ya da striptiz kulübünde hatunları seyrederken görebilirsiniz. Michael’ı içinde bulunduğu bunalımın sebep olduğu bir kâbustan çığlık çığlığa uyanmış ya da trafikte kornaya basarken görmeniz pek olası. Trevor ise her seferinde farklı bir sürprizle karşılıyor sizi. Ben yokken ne yapıyorsa manyak, bir geldim, peşine beş tane polis arabasını takmış, otobanda polisten kaçıyor. Sık sık sarhoş geziyor, kontrolünüze aldığınızda dünya sallanıyor. Bazen elinde bir viski şişesi, üzerinde sadece slip donla buluveriyorsunuz. Çöpleri karıştırıyor, sokakta kavga çıkarıyor.. Benim karşılaştığım en uç örnek şu idi: Bir ada düşünün. Etraf kan gölüne dönmüş. Yerde beş-on tane ceset var. Trevor’un elinde şişe, ayağında botlar, üzerinde de kir pas içinde bir balerin kıyafeti. Adamın söylediği tek şey ise “Yine fazla kaçırdın, Trevor”. Yahu psikopat adam, ben seni daha bir saat evvel karavanında bırakmadım mı? Ne ara yedin bu kadar haltı?
İşte böyle bir dengesiz bu adam.

Gerçi, adam da haklı yani bir yerde. GTA V gibi bir oyunun içinde başroldesin. İki kilobayt aklı olan NPC’ler bile dağ tepe geziyorlar. Bu adam evde mi otursun? Hem de yapacak bu kadar çok aktivite varken. Bisiklete binmek, paraşütle atlamak, uçak uçurmak, denizaltı kullanmak, sinemaya gitmek, yoga yapmak… Yapılabilecek aktivitelerin ucu bucağı yok. Görevlerden vakit bulduğunuz zamanlarda bu aktivitelere mutlaka katılın. Pişman olmayacaksınız. Bir gün golf oynayın, bir gün poligona gidin. Sokak yarışlarına katılın. Arazi yarışlarına katılın. Jet-ski yarışlarına katılın. Rockstar o kadar çeşit koymuş ki oyuna, sadece koşu yarışının sıkacağını düşünmüş olsalar gerek, yüzmeyi, bisiklet sürmeyi ve koşmayı bir arada yapacağınız treatlon yarışları koymuşlar oyuna. Bu aktivitelerin hiç biri bir diğerine benzemiyor. Treatlonlardan biri o kadar uzundu ki bir keresinde aralıksız on ikidakika yüzdüğümü, sekiz dakika bisiklet sürdüğümü ve yedi dakika koştuğumu bilirim. Tam yirmi yedi dakika. Gerçek zamanla yirmi yedi dakika. Tabi bu süre sadece koşma tuşuna basılı tutup sol çubuğu sağa sola çekerek geçmiyor. O yirmi yedi dakika boyunca PS3’ümün X tuşuna basıp çekmekten parmağım şişti. Yine birinci geldim, o ayrı tabi.

Bütün bu aktivitelerin içinde benim favorim ise, baba mesleği avcılıktan öte geliyor olsa gerek, araziye çıkıp avlanmak oldu. Elinizde tüfek, ağzınızda düdük, arazide geyik sesi çıkarıp geyik avlıyorsunuz. Hayvanı görünce vurup fotoğrafını diğer avcı arkadaşınıza gönderdiğiniz zaman hesabınıza para yatırıyor. Çünkü o doğal av etinin alıcısı çok. Benim gibi içinizde avcı olan varsa, vurduğu avla birlikte fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyecektir zaten. Benim geyikler, tilkiler, gurur nişânesi olarak galeride duruyorlar. Ha, yalnız fotoğraf çekeceğim diye kendinizi de çok kaptırmayın. Arazide dağ aslanları var. İki saniyede adamın popişinden iki kilo eti koparıveriyorlar. Oracıkta can verirsiniz, ruhunuz duymaz valla.

Oyundaki cep telefonunuz aynı zamanda tam teşekküllü bir bilgisayar. Fotoğraf çekiyor, internete giriyorsunuz. Size gelen mesajları (ister kısa mesaj olsun, ister e-posta) buradan takip etmeniz mümkün. Ammu-nation, Los Santos Customs gibi markalar stoklarına yeni ürünler geldiğinde size mesaj atıyorlar. İnternet bağlantılı telefonunuzdan bunların hepsine erişebilrisiniz. Dilerseniz GTA evreninin yeni sosyal arkadaşlık platformu “Life Invader”a girip profilinizi kontrol edebilir, dilerseniz internetten araba, motosiklet, yat satın alabilirsiniz. Benim en kullandığım özelliği ise borsa oldu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Görüntülenmeler:
150
İlgili etiketler:
· ·
İlgili Kategoriler
Oyun İnceleme