Kategoriler

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Final Fantasy, doğasında risk almak olan bir seri. Tüm oyunları için bu geçerli olmasa da, serinin belirli noktalarında alınmış belli kararlar sayesinde bir türlü sonu gelmedi, gelmesini de istemiyoruz serinin. Düşünsenize, bir firmayı (ki bu firma Square oluyor) batmaktan kurtarıyor oyun, hayallerini kurdukları son oyunu yapacakken yapımcıları. Bir oyun türünü tanımlıyor, insanlar yeni oyun türlerine sürekli burun kıvırırken. 3.boyuta ve CD’lere geçiş yapıyor, bir sürü oyununu barındırmış konsolları ve firmaları geride bırakarak. Gel gelelim ki FF11 ile birlikte ikinci MMO tecrübesi bir fiyaskoyla sonuçlanıyor, deneyimli ve bilgili olması gereken bir ekip, oynanamaz bir oyun çıkartıyor. Ama bir risk de burada alınıyor işte: 2 sene gibi MMO’lar için oldukça kısa olan bir sürede oyun iptal ediliyor, ve Versiyon 2 olarak yeniden doğması gerektiğine karar veriliyor.
En baştan söylemekte fayda var, oyun hem PC hem de PS3 platformlarında olduğu için, aslında tek bir platformda değerlendirmek yanlış olur – özellikle 2 platformun oyuncuları da aynı ortamda oynayabilirken. Biz de hem PS3 hem de PC versiyonunu oynadık, değerlendirmemiz gereken yerde ayrı, ayırmamamız gereken yerde birlikte değerlendirdik.

Fragtist_FFXIV (2)

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, 2 platformda aynı arayüzü kullanmaya çalışmak biraz oyunun kontrol sistemini baltalamış(Hep PC arabirimi mi konsollaşacak, hıh! -Ekrem). PC arayüzünde rahatlıkla mouse ile tıklanan şeylere, PS3 arayüzünde ok tuşlarını kullanarak ulaşmaya çalışıyorsunuz. Belirli tuşlarla arayüzdeki belirli kontrol gruplarının arasında giderken (chat grubu, parti grubu, minimap grubu gibi), daha sonra oklarla bu arayüzlerin etkileşime geçilebilir yerleri arasında geziyorsunuz. Gerekirse L1 + R3 tuşlarına basılarak mouse modu denilen, sağ analog’u mouse, L2 ve R2’yi de mouse tuşları olarak kullanabileceğiniz bir moda geçebiliyorsunuz, özellikle tıklamak isterseniz birşeye. Barları da L2 ile R2’ye basarak sağ ve sol baş parmağımızın altındaki tuşları kullanarak kontrol edebiliyoruz. PS3 koluyla oynarken tuş kombinasyonlarına basmaktan kendinizi adeta gitarda doğru akorları basmaya uğraşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Biraz alışınca istediğiniz epik soloları atsanız da, bu noktada zorlanacağınız bir eğri olduğu kesin. Yine de oyunun PS3 versiyonunun kontrol aşamasında PC’ye nazaran daha uzun bir alışma sürecine sahip olduğu kesin – bunu gerçi PS3’e klavye ve mouse bağlayarak aşabiliyoruz.

Fragtist_FFXIV (6)

1 2 3

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Konsol · Oyun İnceleme · PlayStation · XBox