Kategoriler

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Teknik özellikleri kenara bırakıp oyunun kendisine gelelim. Aslında oyun yeniden yapılmış olsa da eski oyunun dünyası olan Hydaelyn’i, daha doğrusu buradaki Eorzea bölgesinde yaşananları devam ettiriyor. Bu bölgenin 6. çağını oynadığımız eski oyunun finaliyle (A Realm Reborn’un başında gördüğümüz videoda olan olaylar) 7. çağa geçiyoruz. Bu dünyayı saran birbirinden farklı ırklar var, ancak 5 tanesi oyuncuların oynayışına sunulmuş durumda. Bu ırklar maalesef FF12’nin Ivalice’inden alışık olduğumuz kadar şekilli değiller, hatta neredeyse FF11’den kopya çekilmişler diyebiliriz. İsimlerini vermeye gerek duymadan insan ırkı, iri ırk, uzun ırk diye adlandırabilmek bile mümkün. FF gibi renkli bir oyun için ırk seçimlerinin daha iyi olmasını beklerdik açıkcası.

Fragtist_FFXIV (1)

Bir çok MMO’nun aksine oyunun başında yarattığınız karakter için seçtiğiniz sınıf kalıcı değil. İlk sınıfınızı 10.seviyeye getirdikten sonra oyundaki başka sınıfları da kasabiliyorsunuz aynı karakterle. Ancak görevleri o ana kadar yapmış olduğunuzdan dolayı alabileceğiniz görev sayısı azaldığından dolayı biraz zorlu bir işlem sınıfı tekrar kasmak. Ancak doğru bir sınıf kombinasyonunu belli seviyelere kadar kastığınızda (ilk sınıfınızı level 30 ve ikinci sınıfınızı level 15 gibi), meslek adı verilen 2.sınıflara geçebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Bard mesleği için Level 30 Archer ve Level 15 Pugilist kasmanız gerekiyor. Şimdilik karakterinizi kasmak için izlemeniz gereken yol, 30’a kadar asıl sınıfınızı, 15’e kadar 2. sınıfınızı kasıp, 30. seviyeden mesleğinizi devam ettirmek üzerine kurulu. Ancak sınıf özellikleriniz mesleğe de taşındığı için sınıfı kasmaya devam da edebiliyorsunuz. Daha herkes tarafından benimsenmiş bir sistem olmadığı için net bir sınıf dengesinden bahsetmek zor. Örneğin bir sınıfı 30. Seviyeden ileri götürüp kullanacağınız meslek için başka özellikler açabilmek mümkün, ama ne kadar efektif bilemiyorum. Ya da meslek kasmadan sınıfları kombine edebilmek de mümkün sanırım. Vakit geçtikçe daha nitelikli rehberlerin varlığıyla aşılmayacak bir sorun değil bu. Üstelik bu sistemin varlığı, oyuna yeni mesleklerin ve sınıfların eklenmesini de kolaylaştırıyor. FF tarihini düşünecek olursak, oyunda olması beklenen daha bir sürü sınıf ve meslek mevcut.

Oyunun seviye sınırlaması 50. Bu noktadan sonra end-game içeriğine erişebiliyorsunuz. Şu an için  end-game içerik tekrara sevk eden yapısıyla çok tatmin edici ve keyifli olmasa da gelecek yamalarla daha ilgi çekici hale getirebilir gibi duruyor.  Gelecek yamalardan bahsetmişken, içeriği yayınlanan 2.1 yamasında oyuncular için ana şehirlerde ev sahibi olabilme, 24 kişilik raid olan Crystal Tower dahil olmak üzere bir çok farklı yeni dungeon’un oyuna eklenmesi ve PVP arenası gibi bölgeler eklenecek, henüz tarihi bilinmese de yamanın.

Fragtist_FFXIV (4)

Oyuna başladığınız andan itibaren yapabilecek çok fazla şey olduğunu görüyorsunuz. Elbette her MMO’nun kaçınılmazı olan “Şundan 5 tane kes”, “Bundan 7 tane topla” gibi görevler de buna dahil, ancak Square bu tarz görevlerin ayarını iyi tutturmuş. Daha sonra değineceğimiz ana hikaye ve yan görevler sizi sıkmadan haritada dolaştırırken bir yandan da FATElerle karşılaşıyorsunuz.  FATE leri (Full Active Time Event) oyunda rastgele olarak karşınıza çıkan ve katıldığınız takdirde genellikle deneyim puanı ve para, bazı durumlarda da ekstra ödüller kazandıran aktif görevler olarak tanımlayabiliriz. FATE mekaniği aslında yeni karşılaştığımız birşey değil, en son Guild Wars 2 de benzer bir mekanik sunmuştu oyunculara. Hem eski örneklere hem de FFXIV’deki FATE sistemine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki FATE ve benzeri sistemler oyunun dünyasının daha hareketli ve canlı gözükmesine sebep oldukları gibi, oyunculara deneyim puanı ve ödül kazanmak için görev ve dungeonların yanında keyifli bir alternatif sunuyorlar.

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, küllerinden başarıyla doğmuş bir oyun. Başlangıcı zevkli, taşıdığı isim belli olsa da, şu anda sunduğu imkanlarla bir süre sonra oyuncusunu sıkabilecek gibi duruyor. Ancak yamalarla oyunu bir an önce yeni özelliklere boğmak konusunda kararlı yapımcıları, o yüzden şimdiden alınıp oynanabilir ve ilgi çeken içeriklerle zaman zaman geri dönülebilecek bir oyun. Oyunun aylık ödemesi 11 Euro ve yapımcıların planında oyunu F2P yapmak gözükmüyor (“Eğer istesek oyunu böyle tasarlar ve böyle sunardık, ama bu planlarımıza uygun değil” şeklinde açıklamaları mevcut.), bu yüzden F2P olacağını düşünmek yanlış olur – bir çok yeni nesil MMO’nun takip ettiği yolun aksine. Ulaştığı kullanıcı sayıları serverlarını çökertecek cinsten olduğu için zorlu bir başlangıç yaşamış olsa da, yamalarla gittikçe güzelleşen bir oyun olacak gibi. Son tavsiyemiz, PS4 alma ve konsolda oynama düşünceniz yoksa PC’de oyunu almanız yönünde, söylemesi bizden, karar vermesi sizden.

YAZAN: Ece Egemen & Emre İnal

1 2 3

Görüntülenmeler:
21
İlgili Kategoriler
Konsol · Oyun İnceleme · PlayStation · XBox