Final Fantasy XIV: A Realm Reborn Final Fantasy XIV: A Realm Reborn
Oyun grafiksel anlamda PS3’te PC’den daha kötü gözükse de, müthiş bir opsiyonla bu açığını kapatıyor. Günün birinde PS4 sahibi olmayı düşünüyorsanız, hesabınızı aynen orada... Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Oyun grafiksel anlamda PS3’te PC’den daha kötü gözükse de, müthiş bir opsiyonla bu açığını kapatıyor. Günün birinde PS4 sahibi olmayı düşünüyorsanız, hesabınızı aynen orada kullanmaya devam edebileceksiniz, hem de PS4 için yenilenmiş oyun ile. Bu tarz bir jestin bulunması, oyunu konsolda oynamayı düşünüyorsanız büyük bir artı olabilir sizin için.

Fragtist_FFXIV (3)

Genel olarak baktığımızda grafikleri tatmin edici oyunun. Animasyonlar boşu boşuna ekranı kaplayarak gözü yormuyor, grafikler hoş bir dünyanın kapılarını aralıyor. Mekan tasarımları birbirini oldukça az tekrar etmeye çalışıyor, başka oyunlarda olduğu gibi mekan modellemelerini ezberlemiyorsunuz. Diğer yandan karakter modellemeleri de bir yere kadar tatmin edici. Karakter yaratırken pek çok fiziksel detayı özelleştirme şansı sunulmuş. Ama özelleştirirken elinizdeki seçenekler çok çeşitli değil, her detay için belirli sayıda kalıplar var önünüzde ve bunlardan birini seçiyorsunuz. Ancak bu kadar özelleştirme bir MMO için yeterli, daha fazlasının olmasına karşı çıkmazdık elbette ama bir eksiklik de sayılmaz bu.

Oyun başarılı müzikleriyle işitsel anlamda doyurucu olsa da seslendirmenin olmayışı biraz hayalkırıklığı yaratıyor. Diyalogların ilerleyiş şekliyle interaktif diyebileceğimiz bir görev alma sistemi varken bunun seslendirmeyle desteklenmesi oyuncunun oyunla etkileşimini kuvvetlendirebilirdi. Görevler düz bir metin olarak bize sunuluyor olsaydı o zaman oyunda genel anlamda basit bir görev alma sistemi olduğunu söyler, seslendirmenin eksikliğini gözardı edebilirdik belki. Buna karşılık oyunda gerek ana hikayeyi takip eden görevlerde, gerekse yan görevlerde oyuncuyu içine çekebilecek bir sistem varken seslendirme yapılmamış olması, özellikle de Final Fantasy ismini hesaba katınca bir eksi haline geliyor.