Kategoriler

Company of Heroes 2: Ardennes Assault İncelemesi

Konu İkinci Dünya Savaşı ve strateji oyunları olunca hangi oyun olursa olsun ilk defa bisiklete binen çocuk gibi bir heyecana kapılıyorum. Takip ettiğim bir seri olsun ya da olmasın hiç fark etmeden ihtiyacım olan kahveyi yapıp, kulaklığı taktıktan sonra istemsizce dünya ile uzunca bir süre bağlantımı kesiyorum. Company of Heroes da bu serilerden biri…

Türün müdavimleri 2. oyunu pek de sevmemişti (Metacritic üzerinde kullanıcı skorlarına ve şu an incelediğimiz ek paketin skorunun CoH2’den yüksek olduğunu görmeniz yeterli aslında). Sovyet fikri çoğu zaman WW2 içerisinde işlenmeyen, Call of Duty gibi oyunlarda çok nadiren ortaya çıkan bir durumdur. Daha çok sert sıra tabanlı strateji oyunlarında bir haritanın tepesindeki komutan olarak o dönemi Sovyet tarafının gözünden görme şansımız olurdu. CoH2’de sevgili geliştiricilerimiz bu fikri enjekte ettiler. Sonuç genel kitle açısından (tabii sorunlar ve eksikliklerle birlikte) beklenileni veremedi. Zaten Sovyet kelimesi bile karla kaplı bir düşünceye beni sevk etmekte hiç geç kalmıyordu. Bir de üzerine oyunda ciddi anlamda soğuk havanın, fırtınanın, göz gözü görmeyen bir yapının oldukça iyi kullanılması, iyi fikirlerin eli yüzü düzgün hale getirilebileceği düşüncesini uyandırmıştı.

Gel zaman git zaman Ardenler Savaşı’nı konu alan bir paket duyuruldu. Sovyet oynamayı sevmeyen, Band of Brothers izleyip, Brothers in Arms oynayıp Fransa üzerinde uçaktan atsanız gözü kapalı yere inip “Thunder? Flash!” diye doğrulama yapacak kadar konuya hakim kişileri de tekrardan Almanlara karşı Avrupa cephesinde oynayacak olma heyecanı sardı. Nedense CoH2’de eski oyunlardaki o leş asker ağzını ve eğlenceli laflarını görememiştik. Söylene söylene iş yapan bitli Amerikan ve İngiliz piyadelerine geri dönüş yapıyor olmamız beni aşırı derecede mutlu etti.

Fragtist Company of Heroes 2 Ardennes Assault 2014-11-23_00001

Fragtist tarih dersine hoşgeldiniz

Bugün işleyeceğimiz konu Ardenler Savaşı. Bilinen adıyla Bulge Muharebesi 16 Aralık 1944 ile 25 Ocak 1945 tarihleri arasında Ardenler bölgesinde gerçekleşmiştir. Artık savaşın bitmesi an meselesidir. Geri çekilmekten ileri vitesi unutan Alman ordularının Müttefiklere karşı inanılmaz bir direnç gösterdiği (Wehrmacht’ın neden Wehrmacht olduğunu bir kez daha Müttefiklerin suratına vurduğu) fakat Hitler’in tüm savaş boyunca hırsından ötürü kaybettiği cephelere bir yenisinin eklenmesine olanak tanıyacak “Paris’i bile alırız arkadaş!” giderini yapmasının akabinde bulunduğu yerleri de kaybettiği savaştır. Günümüzde yaşansa General Bradley’nin “Hayaller Paris gerçekler Ardenler Adolf <3” durum güncellemesini yazdıracak olaydır.  Mevzunun devamını öğrenmek isteyen arkadaşlar için linkteki adres sizi bekler.

Dönelim ek pakedimize. CoH 2: Ardennes Assault seriye 1 tanesi DLC olmak üzere (ki ön sipariş yapan kişiler bu DLC olan Fox Company’ye sahip olabiliyorlar) 4 yeni birlik, lineer olmayan 18 yeni görev, 3 ikonik birliği, özelleştirilebilir 4 benzersiz yetenek üzerinden uygulanabilecek 6 farklı yükseltme seçenekleri ile birlikte dinamik bir oyun deneyimi sunuyor. Uzun ve güzel cümleler yazdık, peki oyun bize ne sunuyor?

Fragtist-Company-of-Heroes-2-Ardennes-Assault2

1 2 3

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com