Kategoriler

Company of Heroes 2: Ardennes Assault İncelemesi

Tam olarak şöyle diyebiliriz; CoH serisinde keşke 2. oyundan önce çıksaymış da ilk seri ile olan bağı da güçlendirseymiş hissiyatı bırakıyor. Konu ya da tarihsel aralıktan ziyade oynanış ve mekanikler açısından köklere döndüğünüzü hissettiğiniz bir oyunda elbette firmanın da oyuncularından aldığı geri dönüşlerle bir şeyler yaptığını söylemek zor değil. Zaten bir önceki ek paket olan The Western Front Armies’de de bunun ışığı yakılmıştı. Ayrıca ek bilgi olarak söylemekte fayda var; bu paket standalone (tek başına) olarak oynanabiliyor. Biraz da pahalı olmasını buna bağlıyorum. Çevrede okuduğum yorumlarda “şunu yapana kadar 3. oyunu yapsaydınız” eleştirisini çok gördüm. Keşke o kadar kolay olsaydı demek isterdim lakin harbiden 3. oyun gelse güzel olacak da demeden edemiyorum. Ama konu belli arkadaş, toplamda 6 yıllık bir olay silsilesinden tüm oyun geliştiricileri ekmek kazanmaya kalkışırsa zor olur tabii… (öyle dönemler de geçirdik, her yanımız savaş oyunları olmuştu bir aralar… RTS’den geçilmiyordu…)

Biraz oyuna, birimlere ve genel olarak hissiyata dönelim. Genel işleyiş içerisinde 4 adet birliğimiz mevcut. Her birimin oynanış mekanikleri, haritada ilerleme taktikleri farklı. Airbourne olarak tabir edilen hava indirme birlikleri daha çok düşman hattının arkasında beklenmedik yerlere indirmeler gerçekleştirerek yakın mesafeden hızla düşmanı eritmeyi başarabiliyorken, Mekanize birlikler ise isminden belli olacağı gibi, hareketli bir halde savaşın gidişatını yer-yön olarak değiştirerek üstün gelmeye yöneliktir.

Fragtist Company of Heroes 2 Ardennes Assault 13

“Bu durum benim ne işime yarayacak?” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen şöyle açıklayalım. Oynadığımız bir bilgisayar oyunu olsa bile savaşın gerçek yüzünü size hissettirmeyi en optimal şekliyle hedefleyen bir yapım. Elinizdeki birliklerin üstünlükleri ve zayıflıkları size zaferi getiren ya da götüren aracı kurumdur. Mevzi almış siper arkasından ağır makineli silahlarla cevap vermeye hazır bir düşmanın üzerine piyade olarak koşmak tam manasıyla deliliktir. Eğer elinizde Blitzkrieg yapacak bir ekipmanınız varsa ki bu da hafif zırhlı birlikler oluyor, onları sürerek o hattı dağıtırsınız. 2 yandan da çevreleyerek (buna kanat akını ya da flanking denir) düşmanı kıskıvrak bırakabilirsiniz. Tabii tüm bunları yapabilmeniz için de elinizdeki bu arkadaşların özelliklerini, sizin yetenek ağacınızdaki seçilmiş olan generallerin özellikleri ile belirleniyor.

Görevler boyunca döneme uygun materyaller ile oyun bizi sürekli olarak o zaman diliminde tutmayı başarıyor. Görev haritasının detayından tutun da birimlerin detaylarına, menülerdeki ufak detaylar, rütbeler ve daha nice detaylar size kocaman bir savaş hissi sunuyor.

1 2 3

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com